Skandál na olomoucké univerzitě: Rektor vyhodil děkana kvůli masivnímu úniku mailů

Odvolaný děkan přírodovědecké fakulty UPOL Martin Kubala

Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) čelí kauze hromadného úniku e-mailů. Rektor Martin Procházka odvolal z funkce děkana přírodovědecké fakulty Martina Kubalu, kterého viní z porušení práv GDPR.

„Považujeme řádné nakládání s osobními údaji zaměstnanců a jejich ochranu za mimořádně významné, stejně jako respektování ochrany průmyslového vlastnictví univerzity,“ uvedlo vedení školy na univerzitním webu.

Podle rektora Martina Procházky bylo nutné vyvodit pracovněprávní odpovědnost dotčených osob. Mezi vyhozenými se ocitl i děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala. Vedení univerzity dále uvedlo, že rektor hodlá postupovat také v rovině trestněprávní.

Kauza se odehrává na pozadí sporu rektora Procházky s děkanem Kubalou kvůli návrhu převést majetek na půdě fakulty do správy ústavu Catrin. Jedná se o přístroje a prostory, které dnes používá fakulta. Děkan Kubala jejich hodnotu vyčíslil na stovky milionů korun.

Kubalovy ale přitížilo, že ve sporu využíval pracovní e-maily univerzity, a to i ty obsahující citlivé osobní údaje a utajované skutečnosti průmyslového vlastnictví.

rektor UPOL Martin Procházka

Odvolání bylo nevyhnutelné

Ráznému kroku rektora Procházky předcházela pečlivá analýza kauzy. „Byly mi sděleny velmi závažné okolnosti a musím konstatovat, že při posouzení všech skutečností jsem konal tak, jak jsem konat musel,“ zdůvodnil odvolání děkana Kubaly.

Zdůraznil, že děkanovo odvolání nesouvisí s jednáním Akademického senátu univerzity o rozdělování majetku mezi přírodovědeckou fakultou a vysokoškolským ústavem. Podle rektora bylo nutné zamezit další škodě a chránit zájmy univerzity, které hrozí milionové pokuty.

Odvolaný děkan ale vnímá situaci opačně a obrátí se na soud. „Nejsem si vědom, že jsem porušil nějakou legislativu. Výtky rektora u soudu neobstojí. Domnívám se, že je to účelová snaha se mě zbavit,“ uvedl Kubala. Své odvolání, které nabude platnosti k letošnímu 31. prosinci, označil za protiprávní.

Autor: pjk, zdroj a foto: UPOL

Související články

Přečtěte si  Revoluce v kardiologii: Vědci v Brně učí umělou inteligenci odhalit srdeční selhání

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*