Sklárny omezují výrobu, Moravia propouští

Sklárny Moravia v Úsobrně na Blanensku vyrábějí od roku 1827.

Výrobci skla zápasí s enormním nárůstem cen energií. Některé podniky na Moravě už omezily výrobu. Patří mezi ně sklárny Moravia v Úsobrně na Blanensku. Vedení firmy už propustilo část zaměstnanců.

Sklárny Moravia vyráběly průměrně sto padesát skleněných lahví za den. Zejména na alkohol, parfémy či pro lékárenské potřeby. Aktuálně snižují produkci na polovinu. Za energie totiž jen za uplynulý měsíc platilo vedení firmy čtyřicet pět milionů korun. Takovou částku dříve platili za celý rok.

Podle tajemníka Asociace sklářského a keramického průmyslu Marka Nováka sklárny a keramičky bojují s cenami energií od loňského podzimu. Jejich prudký vzestup se snaží vyrovnat vyššími cenami pro odběratele.

„Pokud výrobce obalového skla chce vkládat nárůst cen energií do cen výrobků, tak je to ze strany zákazníků neakceptovatelné. To se také stalo a naši zákazníci přestali objednávat, zrušili veškeré objednávky,“ uvedl podle veřejnoprávní České televize Petr Binko, ředitel úsobrněnské sklárny Moravia.

Jedna z pecí vyhasla

Vedení skláren proto bylo nuceno odstavit jednu ze svých dvou pecí. Pracovníci specializované firmy z ní vypustili přes dvacet tun roztaveného skla. Prudkým ochlazením sklo rozpraská a následně se rozloží na granulát.

Snížení výroby se dotklo i počtu zaměstnanců Moravie. Z dvou set lidí odešlo na konci srpna devatenáct. Uvažuje se o propuštění dalších třiceti, což dohromady dává čtvrtinu původního počtu. Ve firmě jsou zaměstnány celé rodiny z širokého okolí.

Autor: pjk, zdroj: Sklárny Moravia, foto: Jaroslav Horák, Sklárny Moravia

Sklárny Moravia patří mezi tradiční výrobce tohoto odvětví na Moravě. V Úsobrně na Boskovicku je založila hraběcí rodina Strachwitzů v roce 1827. Sklárny se zaměřují na výrobu obalového a laboratorního skla. Disponují dvěma velkými pecemi.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*