Slovanská epopej Alfonse Muchy se může vrátit na Moravu

Husitský triptych "Kouzlo slova" z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy

Pražský magistrát ve středu těsnou většinou hlasů schválil doporučení zapůjčit Slovanskou epopej Alfonse Muchy opětovně na zámek v Moravském Krumlově.

Starostu Moravského Krumlova Tomáše Třetinu doporučení výboru pro kulturu pražského magistrátu potěšilo, i když jde jen o zápůjčku. “Veškerá naše jednání s Prahou vždy hovořila pouze o zápůjčce. Ctíme přání Alfonse Muchy, který své dílo věnoval Praze, a samozřejmě počítáme s tím, že jakmile bude mít Praha odpovídající prostory, epopej se tam přemístí a zůstane tam natrvalo,” řekl Třetina.

Obrazy byly v Krumlově vystaveny od 50. let až do roku 2011, kdy je tehdejší vedení hlavního města dalo odvézt do Prahy.

Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM).

Hlavním faktorem je, že je to nejrychlejší řešení. Moravský Krumlov dlouhodobě deklaruje, že už příští léto by mohly být obrazy vystaveny. Pro mne hraje nejvýznamnější roli čas,” řekla pražská radní Hana Třeštíková. Výbor doporučení odhlasoval poměrem šest ku pěti, kdy s doporučením nesouhlasili zástupci ODS a ANO, s nimiž hlasoval také Jan Wolf (KDU-ČSL).

Zámek v Moravském Krumlově má pro epopej připravené prostory, kde byla dříve vystavena. Pro její umístění potřebuje pouze vybavit prostor zabezpečením a regulací teploty. “Připravené jsou i peníze na zabezpečení technického zázemí za 30 milionů. Prostory bychom dokázali za půl roku pro epopej připravit,” uvedl před časem Třetina.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v Praze v Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 je galeristé vystavili na zámku v Moravském Krumlově.

Zdroj: ČTK Foto: wikipedia.org

Související články

Přečtěte si  Brněnská přehrada se chystá na zimu. Hladina klesne o pět metrů kvůli bezpečnosti a údržbě

Doporučujeme


1 Comment

  1. Praha má na epopej možná právní nárok, ale morální nárok na ňu má jednoznačně Moravský Krumlov.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*