Solomon Omale míří z Prostějova do Mladé Boleslavi. Na ligu má potenciál, říká trenér Šustr. Mohou přijít i další změny

Solomon Omale

Fotbalisté Prostějova na podzim patřili k největším překvapením fotbalové Fortuna národní ligy. Svěřenci trenéra Pavla Šustra získali dvacet bodů a přezimovali na pátém místě tabulky. Do jarních bojů ale nejspíš půjdou bez Solomona Omaleho.

Prostějovu podzim vyšel na výbornou a na vedoucí Hradec Králové ztrácí jen pět bodů. Tým kouče Šustra tak má před jarní fázi ligy velmi dobrou výchozí pozici.

Prostějovští v pondělí začali s přípravou a ohlásili několik změn v kádru. V tom už nebudou pokračovat Jakub Rolinc ani Martin Zikl, o svou šanci se naopak porvou Marek Hausknecht, Thanos Fokaidis nebo Radek Smékal. Z hostování ve Zbrojovce Brno se navíc vrací Jan Koudelka, Prostějov však možná přijde o Solomona Omaleho z Nigérie, jenž zahájil přípravu s Mladou Boleslaví, která si ho pozvala na zkoušku. „Přeji mu, aby se do ligy prosadil. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ řekl pro zpravyzmoravy.cz trenér Šustr.

Má podle vás na to, aby si vykopal ligové angažmá?

Mám dojem, že je to hráč, který má na první ligu potenciál. Má dobrý charakter a hraje pro tým. Je soubojový v obraně i útoku.

Zpátky z Brna naopak máte Koudelku. Co od něj čekáte?

Jeho kvality známe. Víme, v čem může pozvednout naši hru. Má fotbalové myšlení a je kreativní, naší útočné fázi dá nadstavbu. Pořád to má v sobě.

Na podzim jste všechny překvapili a zatím jste pátí. Jste s tímto umístěním spokojený?

Vždy říkám, že záleží na úhlu pohledu. Povedly se nám nějaké zápasy, zejména venku, kde jsme byli hodně úspěšní, ale doma jsme něco nezvládli a měli jsme nějaké zbytečné ztráty. Co se týká výsledků, tak neznám trenéra, který je spokojený, když nevychází domácí zápasy, a ani já s tím spokojený nejsem. A co se týká výkonů, tak vždy máme co zlepšovat. Nicméně věřím, že jsme na dobré cestě, abychom se dokázali ještě posunout. Máme teď větší klid na práci, ale stačí, když nezvládneme jeden zápas a vše se může změnit. Takže jsme ostražití a nic nepřeceňujeme ani nepodceňujeme.

Druhá liga je letos hodně vyrovnaná, na první místo ztrácíte jen pět bodů. Čekal jste takový vývoj?

Chybí tady dva týmy, je to hodně vyrovnané. V soutěži není tolik rozdílů mezi mužstvy, co jsou nahoře a dole.

Kde byste chtěli být po konci sezony?

Pro mě je každý zápas výzvou. Byl bych rád, aby to tak brali i hráči, aby nedělali rozdíly, jestli hrajeme doma nebo venku, pokaždé totiž chceme vyhrávat. Pro mě je důležité, aby se každý jednotlivec posunul o kousek dál, čímž roste celý tým.

Máte za sebou první rok v Prostějově. Jaký byl?

Byl zajímavý. Šel jsem do jiného prostředí z Brna a první půlrok byl poznávací. Spoustu kluků jsem už znal, ale poznal jsem i klub, vedení a prostředí. Je to tady velmi zajímavé a práce mě uspokojuje.

Pavel Šustr
Pavel Šustr

Během vašeho působení Prostějov opustilo několik zkušených hráčů, jejichž místa zaujali mladší. Byla to podle vás správná cesta?

Vždy je to o přesvědčení lidí, jestli dáme důvěru mladším. Některé konce přišly přirozeně, kluci už dosáhli nějakých věků a posunuli se jinam. Ta změna musela přijít. A že jsem u ní byl já? Stejně by k tomu došlo, jen jsem se k tomu nachomýtl. Mohl jsem trénovat hráče, které znám, ale na druhou stranu přišla šance pracovat s mladšími, což je pro trenéry dobré. Mladí totiž mají vůli a píli.

V září ukončil kariéru i Jan Polák. Není vám líto, že už nepokračuje?

To je spíše otázka na něj. Výkonnost na to, aby pokračoval, měl. Měl i nabídku, ale nakonec zvolil jinou cestu.

Máte k dispozici mladý a perspektivní tým. Je vaší filozofií vychovávat hráče a posouvat je výš?

Je to tady tak, že přišly nějaké změny a došlo k obměně kádru. Jsme ve fázi, kdy děláme nový tým. Ten už má nějaký základ, ale stále ho tvoříme. Chceme co nejvíc našich odchovanců nebo hráčů, které si vytipujeme a pak s nimi pracujeme. Důležitý je jak charakter, tak i fotbalové předpoklady. Snažíme se hráče trefit a posouvat je dál. Důležité je, aby měli vůli. Mají možnost hrát druhou ligu, ale to by neměl být jejich cíl, tím by měla být první liga.

Je váš kádr už uzavřený, nebo ještě dojde ke změnám?

Uzavřený ještě není. Ti, co přišli, i hráči, které máme, bojují o místo. Situace je složitá, i vinou koronaviru, a hráči si musí uvědomit, že jestli chtějí hrát, tak pro to musí udělat maximum. Kádr není uzavřený směrem dovnitř ani ven.

Autor: resp Foto: 1.SK Prostějov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*