Důležitý krok pro návrat Epopeje na Moravu: Moravský Krumlov schválil smlouvu o zápůjčce

Slovanská epopej na výstavě

Zastupitelé Moravského Krumlova přistoupili k důležitému kroku pro návrat světoznámé Slovanské Epopeje na moravskokrumlovský zámek. Stvrdili smlouvu o zápůjčce celého cyklu od Prahy na pět let.

O návratu Slovanské epopeje na Moravu jsme naposledy psali v tomto článku.

Jednání vedení obou měst o textu smlouvy probíhala od začátku letošního roku. Během následujících týdnů se čeká na oznámení konkrétního data přesunu a instalace dvaceti pláten v nově opravených prostorách zámku. Jejich úprava pro účel vystavení Epopeje stála přibližně 57 milionů korun. Dle informací z vedení města byly prostory zkolaudovány na začátku roku.

Praha neuspěla proti Muchovu vnukovi

Praha v loňském prosinci neuspěla v soudím sporu, když pražský obvodní soud rozhodl, že majitelem cyklu není hlavní město ČR, vyhověl tak žalobě vnuka malíře Johna Muchy. Rozsudek není pravomocný, vedení Prahy již dříve oznámilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Slavné veledílo Alfonse Muchy bylo dříve vystaveno na zámku v Moravské Krumlově, kde je návštěvníci obdivovali od roku 1969 až do roku 2011, kdy byla plátna odvezena do Galerie hlavního města Prahy. Vzhledem k tomu, že Praha nedokázala zajistit dostatečně kvalitní a důstojné místo pro vystavení, Epopej míří zpátky na Moravu, na moravskokrumlovský zámek.

Autor: pjk, foto:

Doporučujeme

1 Comment

  1. Nemá to být spíš smlouva o výpůjčce? Podle občanského zákoníku se od 1. 1. 2014 zapůjčuje zastupitelná věc, nejčastěji peníze. Ale Slovanská Epopej se nemůže “spotřebovat” a zapůjčiteli vrátit formou např. jiných obrazů stejné hodnoty, to by se Muchovi dědicové nebo město Praha asi dost divili. Zapůjčuje se za úplatu, nejčastěji za úrok, ale vypůjčuje se naopak bezplatně, což je možná i případ Epopeje, nevím… Ostatně vyčkejme, zda bude smlouva uveřejněna podle zákona o registru smluv.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*