Současné hospodaření s vodou není udržitelné, zaznělo od moravských vědců na konferenci

Na konferenci s názvem Voda v krajině se sešli odborníci z různých institucí na Moravě. Shodli se, že způsob hospodaření je třeba změnit.

Odborníci na problematiku vody se na konferenci ve Valašském Meziříčí s názvem Voda v krajině shodli, že voda a vodní zdroje jsou ohrožené. Je proto nezbytné přemýšlet o změně hospodaření s vodou.

Konference Voda v krajině, kterou na konci srpna pořádali ochránci přírody, proběhla v prostorách Valašského ekocentra Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Sešli se na ní odborníci na problematiku vody z různých institucí na Moravě.

„Jsme moc rádi, že se nám konferenci v letošním roce nakonec podařilo uspořádat. I přes nucený přesun termínu z března na konec srpna se jí zúčastnili odborníci, kteří dokázali předat návštěvníkům cenné poznatky o vodě,“ uvedl Mirek Dvorský, hlavní pořadatel konference.

Naše smýšlení o vodě je třeba změnit

Úvodní vystoupení obstaral hydrobiolog Martin Rulík z Univerzity Palackého v Olomouci, který se zaměřil na vodu v krajině v kontextu probíhajících změn klimatu a dlouhodobého využívání krajiny. Ve svém příspěvku zdůraznil, že kvůli regulaci toků a nevhodnému hospodaření na zemědělské půdě i v lesích není naše krajina schopna zadržovat a akumulovat vodu. Dále uvedl, že adaptace na klimatické změny a prevence dalších škod vyvolaných povodněmi a suchem vyžadují změnu našeho myšlení.

Druhým řečníkem byl geolog Milan Geršl z Mendelovy univerzity v Brně se svojí přednáškou o vodě v krasové krajině. Posluchačům například sdělil, že jde o jednu z nejpůsobivějších a zároveň nejzranitelnějších vod na znečistění i ze vzdálených zdrojů. Současně zmínil i rizika výstavby vodního díla Skalička s ohledem na nedaleký Hranický kras. 

Poslední přednášku měl Jan Husák z Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně, který zároveň učí na gymnáziu ve Valašském Meziříčí. Jeho tematický blok se zabýval interpretací problematiky vody v krajině ve školním a mimoškolním vzdělávání. Během přednášky nastínil inovativní výukové metody a využití simulačních her a moderních technologií pro prezentaci tohoto environmentálního tématu.

Konference ukázala udržitelný systém v praxi

Po teoretické části následovala tematicky zaměřená exkurze s názvem „Jak zadržet vodu na kopci“. V Tichově jim názorně ukázal výsledky své práce Petr Šobáň. Jednoduchými opatřeními totiž dokázal zadržet vodu v krajině, a to zejména během přívalových dešťů či dlouhodobých srážkách. Vodu, kterou zadrží, pak využívá například na zavlažování sadů nebo napouštění koupacího jezírka.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Konference Voda v krajině byla součástí projektu „Putování s kapkou vody“, který podpořil v grantovém projektu pivovar Radegast vyrábějící pivo v obci Nošovice nedaleko Frýdku-Místku.

Zdroj: Valašské ekocentrum, pivovar Radegast, foto: MŽP ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*