Soud nepustil z vazby Kaláška stíhaného v kauze podezřelých zakázek Brna-středu

Vazba v kauze Brna-Střed stále trvá. Ilustrační snímek

Městský soud v Brně dnes ponechal ve vazbě podnikatele Petra Kaláška stíhaného po březnové razii na radnici městské části Brno-střed. Novinářům o rozhodnutí soudu řekl Kaláškův obhájce Pavel Hála. Ve vazbě kvůli podezření na manipulaci se zakázkami zatím zůstávají i politik Jiří Švachula (zvolený za ANO) a podnikatel Pavel Ovčarčin. Soud už dříve z vazby propustil podnikatele Lubomíra Smolku a také bývalého místostarostu Brna-Ivanovic Petra Liškutina, který pracoval jako vedoucí investičního odboru Brna-střed.

Hála uvedl, že soud zamítl žádost jeho klienta o propuštění z vazby kvůli tomu, že by se Kalášek mohl skrývat nebo utéct. “Je to zdrcující. Můj klient se domníval, že pokud je vazebně stíhaný a omezený na svobodě z titulu možného ovlivňování svědků, tak po třech měsících se to prolomí a bude propuštěný na svobodu,” uvedl Hála. Podle něj dal Kalášek záruky od slibu přes probační službu dohledu až po peněžitou záruku.

Hála upozornil i na to, že jeden ze spoluobviněných, který figuruje v řadě dalších kauz, je považovaný za důvěryhodnou osobu a může jezdit po světě, zatímco jeho klient stíhaný za minoritní záležitost je nadále ve vazbě. Směřoval tím na podnikatele Samana El-Talabaniho, který je jedním z devíti obviněných, ale má status spolupracujícího obviněného.

Policejní razie se na radnici Brno-střed uskutečnila v březnu. Policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pět z nich putovalo do vazby, z nichž byli dva propuštěni a tři v ní zůstávají. Čtyři obvinění jsou celou dobu na svobodě.

Policie se při zátahu zajímala především o zakázky investičního odboru z minulého volebního období, kdy byl Švachula místostarostou Brna-středu a spadaly pod něj investice. V nynějším volebním období byl radním. Zastupitelstvo Brna-středu ho ale kvůli kauze odvolalo a vzdal se mandátu, hnutí ANO ho společně s Liškutinem vyloučilo ze svých řad a od případu se distancovalo.

Zdroj: ČTK Foto: freepik.com

Související články

Přečtěte si  Brněnská přehrada se chystá na zimu. Hladina klesne o pět metrů kvůli bezpečnosti a údržbě

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*