Spor o nemocnici ve Zlíně: Odpůrci se obrátili na soud, ministerstvo jde proti kraji

Zlín nemocnice
Způsob rozhodování Zlínského kraje budí odpor. Vizualizace nové nemocnice ve Zlíně

Odpůrci kontroverzního rozhodnutí zastupitelů Zlínského kraje z loňského prosince o stavbě krajské nemocnice ve Zlíně se obrátili na Krajský soud v Brně, aby posoudil, zda rozhodování zastupitelů bylo v souladu se zákony. Podání potvrdila mluvčí krajského soudu Klára Belkovová. Proti způsobu rozhodnutí vystupuje také ministerstvo vnitra.

O záměru stavby nové nemocnice ve Zlíně jsme už dříve psali v tomto článku.

Způsob rozhodování o nemocnici budí odpor

Novou nemocnici prosazuje hejtman Jiří Čunek, hlasování o stavbě neplánovaně zařadil do programu zastupitelstva krátce před jeho skončením. Návrh tehdy i díky některým opozičním zastupitelům získal nejtěsnější možnou většinu.

“Nikdy od počátku existence krajů v roce 2000, kdy bylo zvoleno první zastupitelstvo Zlínského kraje, se nestalo, že by tak zásadní otázka byla protlačena pokoutně bez možnosti občanů vyjádřit se na zastupitelstvu kraje. Je velmi špatné, aby se takové věci stávaly. Proto je na místě, aby o takto principiální záležitosti rozhodla nezávislá soudní autorita,” uvedli autoři návrhu.

Rozhodnutí vyvolalo napětí mezi státem a krajem

Věcí se zabývalo ministerstvo vnitra. Začátkem února vyzvalo kraj, aby věc kvůli možnému porušení zákona o krajích znovu projednalo krajské zastupitelstvo. Podle Čunka bylo hlasování v pořádku, hejtman zaslal ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi otevřený dopis.

Z výzvy ministerstva podle Čunka vyplývá, že chce Hamáček pomoci svým stranickým kolegům v jejich opozičním boji před krajskými volbami. Upozornil i na to, že se ministerstvo ve vyjádření opírá o stejný nález Ústavního soudu jako Zlínský kraj. “Je v něm jasně vyřčeno, že dodatečné zařazování bodu na program zasedání zastupitelstva je v souladu se zákonem, že nelze rozlišovat mezi body závažnými a méně závažnými,” uvedl Čunek.

Hejtman vyzval premiéra k vyřešení situace

Hejtman média informoval o tom, že poslal kvůli údajnému nestandardnímu postupu ministerstva vnitra dopis předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO).

“Pokud ministerstvo hodlá změnit svoji dosavadní rozhodovací praxi, podle které v rámci programu zasedání zastupitelstva nelze rozlišovat mezi body závažnými a méně závažnými, jistě mu nic nebrání, aby tak učinilo po dovršení legislativního procesu při změnách příslušných zákonů, jehož může být iniciátorem. Jiný postup není v demokratické společnosti možný a neměl by být tolerován. Věřím proto, že z titulu Vám svěřeného úřadu předsedy vlády zjednáte u ministra vnitra, který je za chod ministerstva vnitra politicky odpovědný, nápravu,” uvedl Čunek.

Přečtěte si  Odhalte včas příznaky Alzheimerovy choroby: Lékárna brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny nabízí zdarma speciální test

Ministerstvo jde proti kraji

Ministerstvo vnitra další postup zvažuje. “Ministerstvo vnitra je ze zákona dozorovým orgánem pro výkon územní samosprávy. Ctím pravidlo, že jako ministr nezasahuji do výkonu státní správy, předpokládám, že i hejtman Zlínského kraje ctí nezávislost a odbornost svých úředníků a politicky nezasahuje do jejich práce,” uvedl k Čunkově dopisu Hamáček.

Z vyjádření ministerstva vnitra vyplývá, že hlasování bez předchozího zveřejnění je způsobilé vést k porušení zákona o krajích. K návrhu se na zasedání nemohli vyjádřit občané kraje, navíc mohla být podle ministerstva porušena povinnost kraje hospodařit s majetkem transparentně.

Zdroj: ČTK, foto: vasenemocnicezlin.cz

Doporučujeme


2 Comments

  1. obecně jde tento čechistický stát a jeho ministerstva proti moravským krajům. Hodně podobné jenom jiný orgán vystoupil proti jmk který hodlá vlakovou dopravu v kraji řešit velkým dluhem. Stát dokáže sypat peníze pouze do Prahy na nějaké potřeby v regionech kašle.

  2. V tomto případě jsem na straně ministerstva. Bez ohledu na to zda novou nemocnici chci nebo ne,je způdob jejího prosazení darebárna. Jako občana Kroměříže mě znepokojuje schválení něčího pomníku,centralizace zdravotní péče do Zlina na úkor okresních nemocnic a zadlužení se na dlouhá léta. Čert nám tyhle kraje byl dlužen.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*