Spor o pojmenování historické lodě má vyřešit hlasování. Moskva to nebude, možná Morava

Loď Dallas Moskva Brno
Původní loď Moskva se přejmenovala na Dallas. Po opravě čeká na další pojmenování.

Z pojmenování renovované lodě brněnského dopravního podniku, která má letos vyplout po mnoha letech na Brněnskou přehradu, se stalo politikum. Vedení města se rozhodlo, že to budou lidé, kdo určí nové jméno, protože se jim nelíbilo, že by loď z roku 1955 měla nést původní název Moskva. Změnu inicioval náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL), jeho stranický kolega a radní Jaroslav Suchý napsal, že za iniciativou stojí společně s náměstkem primátorky Tomášem Koláčným (Piráti). Loď má nést jméno Morava či Bratislava.

O lodi s předchozím názvem Dallas (původně Moskva) jsme už dříve psali v tomto článku.

O jménu lodě rozhodnou lidé hlasováním

Definitivně mají rozhodnout lidé hlasováním na portálu Brno ID, případně osobním hlasováním v březnu. Budou volit pouze mezi dvěma názvy. Lidé z dopravního podniku se k Moskvě klonili hlavně kvůli návratu k historii, ač je zřejmé, že byl název poplatný době.

Hladík na dotaz, který dostali všichni radní, neodpověděl. Dříve pouze uvedl, že “každým pojmenováním vysíláme nějakou zprávu, nějakou hodnotu. Nevnímám žádný důvod proč pojmenovávat loď po hlavním městě Ruska”. Suchý uvedl, že z jeho pohledu byla “loď pojmenována v nějakém historickém kontextu, který dnes už neoslavujeme”.

Navrhovaná jména vycházejí z ustálených principů pojmenovávání lodí. Bratislava je jedním z partnerských měst, ostatní lodě mají jména také po nich. Název Morava nesla jedna ze dvou lodí, která zahajovala provoz na Brněnské přehradě a dnes již neexistuje. Jméno by také připomnělo Moravu jako zemi, jíž je Brno historickou a dnes neoficiální metropolí, což část veřejnosti považuje za nanejvýš vhodné.

Jak by se měla opravená historická loď Moskva/Dallas jmenovat?

  • Morava (96%, 76 Hlasů)
  • Bratislava (4%, 3 Hlasů)

Počet hlasujících: 79

Nahrávání ... Nahrávání ...

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


1 Comment

  1. Jednoznačně MORAVA. Není nejmenšího důvodu aby lod nesla jiné jméno a Moravané by se do hlasování měli aktivně zapojit. Pokud se má Morava probudit tak záleží i na maličkostech jako je pojmenování lodi.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*