Studánka u Lednice se otevřela veřejnosti, sloužila jako zdroj vody

Červená studánka nedaleko Lednice

Historické prameniště Červená studánka kdysi sloužilo jako vodní zdroj pro město Lednice jako jihu Moravy. Ochránci přírody za pomoci soukromé společnosti pozoruhodnou stavbu zpřístupnili veřejnosti.

Prameniště Červená studánka leží přibližně tři kilometry západně od Lednice. Do konce 19. století sloužilo jako zdroj pitné vody právě pro blízké město. Z jímky, kterou chrání drobná budova z červených cihel, vedl vodovod až do centra města.

Na pozoruhodnou stavbu se rozhodla místní obyvatele i kolemjdoucí turisty upozornit základní organizace Českého svazu ochránců přírody Lednice a u Červené studánky zpřístupnila schodiště vedoucí od nedaleké cyklostezky. K budově umístila informační panel s historickými souvislostmi o celé stavbě.

„Voda se stává jedním z kritických elementů naší doby. Klimatické změny způsobují, že nedostatek vody sužuje i místa v naší republice, která dříve se suchem bojovat nemusela. Nám přišlo vhodné poukázat na to, jak zásobování vodou řešili naši předci. Chceme, aby Červená studánka sloužila jako odpočinkové i informativní místo pro místní i cyklisty, kteří využívají zdejší cyklostezku“, uvedl autor projektu Vlastimil Sajfrt.

Kromě zpřístupnění Červené studánky ochránci přírody ošetřili břehové porosty u vodního toku vedoucího od historického prameniště k potoku Včelínek. Tvoří je více než čtyřicet let staré topoly, vrby a v podrostu bez černý.

Vzniklo místo pro odpočinek i poznání

Z části hmoty po výřezu topolů byly vybudovány ptáčníky, které poslouží jako úkryty pro ptáky. Zbytek využijí zdejší druhy hmyzu. U blízké cyklostezky také vyrostly informační tabule, kde se návštěvníci dozvědí o místní studánce i pěstování hlavatých topolů. Přibyla také lavička. Ochráncům přírody s realizací pomohla společnost NET4GAS.

Nejsnáze se návštěvník dostane k Červené studánce (48.7894264N, 16.7490769E) na kole, a to po Lednické cyklostezce vedoucí od Nejdku do obce Hlohovec. Pěší přístup od nejbližšího kapacitního parkoviště je přibližně 1,2 km.

Lednická organizace ochránců přírody působí v oblasti dlouhodobě. Zároveň je pozemkovým spolkem, a kromě okolí Červené studánky, které pravidelně seče a stará se o hlavaté vrby, se věnuje péči o další lokality v okolí.

Zdroj a foto: ČSOP

Související články

Přečtěte si  Čedok připravil další lety z Moravy za exotikou. Z Brna i Ostravy se bude létat do Thajska a na Mauricius

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*