Studenti architektury obnoví hřbitov zaniklé obce Pelhřimovy v Osoblažském výběžku

Hraniční obec Pelhřimovy, v moravském Osoblažském výběžku, přestala existovat nedlouho po odsunu obyvatel po druhé světové válce. V ruinách statků vyrostly stromy a divoká vegetace pohltila kostel i s přilehlým hřbitovem. Studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně (VUT) v rámci letní školy Dílna 2023 soudobými objekty vyzdvihnou charakter místa a zpřístupní výjimečný areál široké veřejnosti. Obnovené pietní místo bude k vidění od 1. července 2023.

Tématem letošního ročníku netradiční letní školy je téma hranice mezi světem živých a mrtvých, tedy současnosti a minulosti. Celkem čtrnáct budoucích architektů vyčistí během pěti dnů stávající hřbitov od náletové zeleně a přivedou jej zpět k životu. Jejich úkolem bude pomocí svých návrhů zdůraznit minulost místa, kde kostel s hřbitovem zůstal poslední hmatatelnou připomínkou dřívější existence obce. Své návrhy následně vlastnoručně postaví. Návštěvníci zaniklé obce tak budou moci poprvé po 70 letech navnímat celý prostor, kde mohou společně diskutovat i o životě a jeho pomíjivosti.

„Osoblažské Pelhřimovy jsou zvláštním, tajuplným, až magický místem, které návštěvníka při prvním kontaktu pohltí. Dá mu zakusit nemilosrdnost dějinných zvratů uplynulého století. Zároveň je místem, kam se člověk musí vracet. A nejinak je tomu i v případě studentů,” vysvětluje jeden z lektorů, architekt Jan Mléčka.

Studenti se do Pelhřimov vrací již po páté, zájem studentů o letní školu stále roste

Účastníci letní školy se musí obejít bez elektřiny, mobilního signálu i zdroje pitné vody. Mohou si tak na vlastní kůži zkusit, jak obtížné mohou být životní podmínky a realizace architektonických nápadů bez použití moderní techniky. „Zájem studentů o letní školu navzdory drsným podmínkám stále roste. Možná je to právě syrovost jedinečného místa zaniklých Pelhřimov, které je pro nejmladší architektonickou generaci v ploché vizuální kultuře silným autentickým zážitkem. Nezřídka na celý život,” uzavírá Mléčka.

Výsledky práce v předchozích letech

Do Pelhřimov se studenti architektury VUT vracejí již popáté. V předchozích letech obnovou staré úvozové cesty vytvořili pomyslnou krajinnou křížovou cestu či útulnami symbolicky zabydleli pozůstatky původních stavení. Letní škola architektury s letošním názvem Dílna 2023: MEZISVĚTY je každoročně pořádána ústavem Prostorové tvorby Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně pod vedením architektů Jana Mléčky a Tomáše Madra. Letošní ročník probíhá od 25. do 30. června 2023 v místě zaniklé obce.

Osoblažsko či Osoblažský výběžek je severovýchodní výběžek u hranic s Polskem v okrese Bruntál. Osoblažsko je jednou z moravských enkláv ležících uvnitř Slezska. Roku 1783 bylo Osoblažsko císařem Josefem II. pro účely státní správy podřízeno orgánům Rakouského Slezska, ale v oblasti samosprávy se nadále jednalo o součást Moravy a platily tam moravské zákony a daně byly odváděny na Moravu. Správním centrem celého území byla obec Osoblaha.

Autor: red Zdroj a foto: Vysoké učení technické v Brně

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*