Studenti JAMU začnou sezonu Popraskem na laguně

Studio Marta

Rozvernou komedií Poprask na laguně zahájí novou sezonu studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Budou hrát v současných kostýmech a s italským temperamentem. Inscenaci režíruje Aleš Bergman. Premiéra je ve čtvrtek ve Studiu Marta, repríza o den později, sdělil mluvčí akademie Luboš Mareček.

Jednu ze svých nejúspěšnějších komedií napsal Carlo Goldoni v roce 1762. “V naší inscenaci ji hrajeme v dnešních kostýmech. Zvýrazňujeme divadelní prostor, ve kterém reálně hrajeme, i divadelnost jako takovou. A trochu se topíme v odpadcích. Přísné zasazení do historických reálií Goldoniho doby by nás paradoxně odtahovalo od bezprostředního vnímání postav a jejich vztahů,” uvedl ke svému konceptu režisér a pedagog Bergman.

V představení zazní vedle scénické hudby také dvě zpívané písničky italské provenience. Jejich atmosféra, temperament a rytmus pomáhají mladým hercům přiblížit se energii postav a komediálního žánru.

Italský temperament je specifický, jak každý ví, a souvisí i s onou komediální nadsázkou. A divákům bude tato muzika vnímání inscenace také dokreslovat a zpestřovat,” uvedl Bergman.

Goldoni pojal Poprask na laguně jako situační komedii s velmi spletitými vztahy, závistí, intrikami a pomluvami, žárlivostí, hloupou sebestředností i agresivitou a konflikty.

Se studenty herectví teď musíme celý složitý příběh, všechny jednotlivé a řetězící se situace, všechny výrazné postavy zahrát s dostatečnou přesvědčivostí a nadto ještě s komediální nadsázkou,” uzavřel režisér.

Informace o představení a vstupenky získáte na webu Studia Marta.

Zdroj: ČTK Foto: Studio Marta

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*