Svatomartinský průvod letos nebude. Nad Vánocemi visí otazník

Loňský svatomartinský průvod v Jihlavě

Tradiční akce konaná na svatého Martina v Jihlavě letos nebude. Svatomartinský průvod se měl konat již po třiadvacáté v řadě. Poslední ránou byl celorepublikový zákaz prodeje, který navázal na další vládní opatření proti šíření koronaviru.

Svatomartinské oslavy se ruší

Jihlavský magistrát o zrušení informoval stánkaře, prodejce i ostatní aktéry. Na svatomartinský jarmark bylo přihlášeno přibližně 70 prodejců. Počítalo se také s promítáním videí a fotografií z minulých ročníků na dvě obrazovky umístěné na Masarykově náměstí. Nic z toho se ale neuskuteční.

Finanční náklady na zajištění letošního Martina nevznikly zatím téměř žádné. „Příprava tradiční akce v letošním roce v podstatě nebyla, neboť situace s pandemií nám to ani nedovolila. A tak jsme do poslední chvíle věřili aspoň v uspořádání svatomartinského jarmarku s videoprodukcí na Masarykově náměstí. Bohužel není možné ani to.  Z hodinové smyčky z minulých ročníků ale vznikne alespoň krátká pozvánka na příští rok, která bude umístěna na sociálních sítích města,“ uvedl vedoucí městského odboru školství, kultury a tělovýchovy Tomáš Koukal.

Otazník visí i nad letošními Vánocemi

 „Čekalo se opravdu do poslední doby, aby se akce mohla uskutečnit. Bohužel současná situace není příznivá, a i když nárůst počtu nakažených konečně stagnuje, tak nemáme vyhráno a za týden se to určitě nevyřeší. Pravděpodobně se letos bohužel neskuteční ani žádné větší vánoční akce. Zastupitelé doporučili městské radě, aby letošní Vánoce v Jihlavě byly jen s výzdobou, ozdobeným stromem, Ježíškovou poštou, betlémem a soutěží o nejlépe ozdobený stromeček,“ uvedla primátorka Karolína Koubová s tím, že definitivně rozhodnou radní města. Podle jejích slov je ve hře ještě náhradní mnohem úspornější varianta uměle zasněženého “běžkařského” okruhu podél řeky Jihlavy u Českého mlýna.

Podle primátorky lze v současné chvíli s jistotou říct pouze, že i letos bude na Masarykově náměstí ozdobený vánoční strom, světelná výzdoba v ulicích, oplocení se zvoničkou a Ježíškova pošta. Poblíž stromu bude umístěn také slámový betlém. Strom na náměstí a okolní ulice se rozsvítí na první adventní neděli 29. listopadu bez přítomnosti diváků a odvysílá ho město on-line na svých sociálních sítích. Strom, který bude tentokrát z obce Plandry, by měli pracovníci Správy městských lesů na Masarykovo náměstí instalovat v týdnu od 23. do 29. listopadu.

Přečtěte si  Brněnská přehrada bude i nadále bez sinic. Povodí Moravy zahájilo provoz aeračních věží a srážení fosforu

Zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*