Světový úspěch ve Zlíně: Zoo odchovala vzácnou želvu

Zlínské mládě želvy mohutné zdárně prospívá.

Když se v lednu roku 2020 vylíhlo po třech letech chovu první mládě asijské želvy mohutné, měli zlínští chovatelé oprávněný důvod k radosti. Na začátku letošního roku tuto radost znásobilo zjištění, že zlínské mládě se stalo jediným mládětem, které se v roce 2020 podařilo ve světových zoologických institucích odchovat.

Pár želv mohutných podruhu phayrei se v Zoo Zlín poprvé objevil v roce 2017. Želvy se zabydlely v expozici v těsném sousedství Zátoky rejnoků, k dispozici zde mají vytápěnou vnitřní ubikaci a také prostorný venkovní výběh. První snůška 30 vajec se objevila na konci roku 2017, bohužel ani jedno vejce nebylo oplozeno. Stejný scénář pokračoval i v následujícím roce, teprve listopad 2019 přinesl změnu.

„Při kontrole jsme zjistili, že konečně máme v inkubátoru jedno oplozené vejce. Vejce podobná menšímu kulatému míčku jsme totiž vždy raději z expozice odebrali a umístili do líhně. Jsou zde optimální podmínky pro líhnutí, navíc zamezíme případnému nechtěnému poškození vajec samicí,“ upřesnil zoolog Václav Štraub.

Mládě želvy se vylíhlo 20. ledna 2020, vážilo 45 gramů. Po vylíhnutí jej chovatelé umístili do terária, ve kterém zajistili teplotu kolem 30 stupňů a vysokou vlhkost vzduchu. „Mládě, u kterého ještě neznáme pohlaví, je vitální a velmi dobře prospívá. Nyní váží již 650 gramů, do expozice jej však dát nemůžeme. Želvy mohutné jsou opravdu mohutné, naše samice váží 30 kilogramů,“ upřesnil Václav Štraub.

Zlín zachraňuje velmi ohrožené želvy

Domovinou želv mohutných jsou deštné pralesy jihovýchodní Asie. Podruh chovaný ve zlínské zoo se vyskytuje od Thajska po severovýchodní část Indie. Jedná se o druhou největší suchozemskou želvu na světě, váha dospělých jedinců se pohybuje od 20 do 30 kg. Samec dorůstá průměrně 40 cm, větší samice pak až 60 cm.

Na jídelníčku dominuje převážně rostlinná potrava, ve zlínské zoo si pochutnávají na hlávkovém salátu, strouhané mrkvi, rajčatech, dostávají také speciální vitamínové granule. Samička po páření snáší obvykle 30-50 vajec, malé želvičky se líhnou po 90-120 dnech. Po vylíhnutí měří 6 cm, dospívají v osmém až desátém roce života. Želvy mohutné jsou dlouhověká zvířata, dožívají se až 50 let. Ve volné přírodě patří mezi velmi ohrožený druh. Hlavním důvodem je nelegální sběr pro medicínské účely a úbytek a přeměna jejich životního prostředí.

Přečtěte si  Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě

Zdroj a foto: Zoo Zlín

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*