Systém rezidentního parkování v Brně se od příštího týdne mění. V zónách platí jednotné podmínky

Informační panel v centru Brna

13 měsíců po spuštění systému rezidentního parkování město Brno pozměňuje jeho podmínky. Současná koalice totiž nesouhlasila s tím, jak systém nastavila předchozí koalice. Zatím zůstává platný v ulicích historického a užšího centra, v listopadu a během příštího roku se plánuje rozšíření do dalších ulic, řekla mluvčí magistrátu Anna Dudková. Režim vjezdu do historického centra zůstává beze změny, s tou se počítá až od příštího roku.

Jednotné podmínky v každé ze tří zón

Systém nadále počítá s rozdělením majitelů aut na tři kategorie, a to rezident, tedy člověk s trvalým bydlištěm v místě, abonent, tedy majitel podnikatelské provozovny v místě, a návštěvník, který musí parkování nahlásit pomocí automatu či aplikace a zaplatit příslušný obnos. Zároveň může parkovat v modrých zónách jen ve vyhrazenou dobu. Nyní bude město rozdělené na tři zóny tak, aby v každé platily jednotné podmínky. Jednou zónou je historické jádro, zónou B je prstenec kolem historického jádra a zbytek města je zóna C. Zóny B a C jsou ještě rozdělné do oblastí, přičemž rezident a abonent může na své parkovací oprávnění stát pouze ve své oblasti a oblastech bezprostředně sousedících.

Mapa rezidentního parkovánízdroj: www.parkovanivbrne.cz

Město se snaží o změnách informovat co nejvíce občanů

“Tento týden začaly změny ve vodorovném značení. Dále je nutné přeprogramovat ceníky v mobilní aplikaci a v parkovacích automatech, aby odpovídaly novému ceníku. Na začátek října také plánujeme spuštění nové mobilní aplikace pro platbu za parkování a platbu pomocí SMS. V současnosti je obojí v testování,” uvedla Dudková. Ceník všech plateb i další informace lze najít na webu www.parkovanivbrne.cz.

Město se snaží dostat informace k obyvatelům různými komunikačními kanály. Každý, koho se to týká, má také dostat do schránky manuál. “Jsme si vědomi problémů v doručování a odbor dopravy již průběh doručování reklamuje a snaží se zjednat nápravu. Lidé se k manuálu dostanou ale i na internetu, vyzvednout si ho mohou i na vrátnicích magistrátu,” uvedla Dudková.

Rezidentní parkování se postupně rozšiřuje

Již od 18. listopadu se chystá rozšíření systému, a to do ulic širšího centra, jimiž jsou Pellicova, Kopečná, Bratislavská a Koliště a okolí těchto velkých ulic. V příštím roce budou modré zóny i v oblastech kolem ulic Špitálka, Trnitá, Křídlovická, Bezručova, Rybářská, Žižkova, Staňkova, Botanická, Zborovská a Chodská.

Cílem rezidentního parkování je pomoct rezidentům, kteří často nemohli v okolí svých domů najít parkovací místo, protože na něm parkovali lidé dojíždějící do Brna či Brňané, kteří měli v blízkosti práci.

ODS v projektu pokračuje i když před volbami slibovala opak

V současnosti je nejsilnější politickou stranou ve vládní koalici na brněnském magistrátu ODS, která před volbami proti parkovacím zónám hlasitě brojila. Požadovala řešit situaci navýšením počtu parkovacích míst, případně pilotáží rezidentního parkování bez poplatků. Po volbách postoj přehodnotila.

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia, Facebook Brno-autem

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*