Tajemné vodojemy lákají filmaře. Nyní se otevřou i veřejnosti

Nejmladší z vodojemů na Žlutém kopci v Brně
Nejmladší z vodojemů na Žlutém kopci v Brně

Brno chce za dva miliony korun vybudovat nové vstupy do vodojemů na Žlutém kopci. Odstavené jsou od roku 1997, od té doby jsou také prázdné a zakonzervované, uvedla v tiskové zprávě Radka Loukotová z tiskového oddělení magistrátu. Po vybudování vstupů by se dovnitř měli lépe dostat pracovníci, kteří je čistí, i skupinky návštěvníků. Radní Brna vybrali firmu Remopa, která vybuduje dva vstupy do vodojemů za víc než dva miliony korun.

Nyní je přístup do vodojemů problematický a fyzicky náročný, uvedl náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD). “Je nutné se do nich spustit po žebříku. Podle projektu zadaného Turistickým informačním centrem města Brna se vybuduje jeden vstup, od kterého povede do vodojemů schodiště, a v místě dnešního poklopu pak ještě pohotovostní výstup,” řekl Pospíšil. Podle něj mohou v případné další etapě navázat další úpravy, které by měly za následek plnohodnotné zpřístupnění pro veřejnost.

Nepoužívané nádrže lákají filmaře a lovce zážitků. Vodojemy nabízí nevšední prostory připomínající fantastické světy z románů nebo pozůstatky dávno zaniklé civilizace. Temnota a opuštěnost těchto míst spolu s nepopsatelnou akustikou nabízí návštěvníkům skutečně unikátní zážitky.

Vodojemy jsou kulturní památkou. Nacházejí se mezi ulicemi Tvrdého a Tomešova. Vznikly na přelomu 19. a 20. století podle projektu anglického stavitele Thomase Docwry. Dva z nich jsou z červených pálených cihel bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu, třetí nejmladší vodojem pak tvoří dvě betonové nádrže. Celkem měly vodojemy objem přes 20.000 kubických metrů. Čerpala se do nich voda z úpravy v Pisárkách.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: redakce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*