Talent, sláva, ale i gamblerství, alkohol a deprese. Příběh Milana Pacandy vychází knižně

V úterý 28. února, v den 45. narozenin bývalého fotbalového útočníka Milana Pacandy, se v prodeji objeví kniha s názvem Jackyll & Hyde. Tato autentická zpověď talentovaného útočníka Milana Pacandy nabízí jedinečný pohled do každodenní reality bývalého profesionálního sportovce po kariéře. Zajímalo nás, s jakou motivací se autoři Monika Býmová a Milan Pacanda do sepsání příběhu pouštěli a jak kniha vznikala.

Kdo přišel na nápad napsat knihu o Milanovi Pacandovi. Co bylo spouštěčem tohoto počinu?

V roce 2019 jsme dělali s Monikou rozhovor pro Zbrojovku, ohlasy mě překvapily, samozřejmě tam byly i nějaké negativní, ale většinou pozitivní. Tak jsem si řekl, že Moniku oslovím, jestli by do toho šla se mnou. Věděl jsem, že už má jednu úspěšnou knížku s Petrem Švancarou za sebou, tak jsem se jí zeptal a ona souhlasila. V minulosti mě k tomu už nějaký novinář oslovil, měli jsme pár schůzek, ale nakonec to nějak zaniklo. Monika mi na začátku řekla, že když mi to bude nepříjemný, tak to ukončíme. Pár takových momentů asi bylo, když jsem měl zase svoje špatný období, deprese… Když to řeknu blbě, bylo to většinou pod vlivem alkoholu, když člověk přemýšlí jinak. Byly ale i opačný situace, že jsem Monice třeba napsal, že chci jít ještě víc do detailů. Každopádně nakonec vždycky převážilo, že jsem tu knížku chtěl dokončit.

Jak tvorba knihy probíhala? Bylo to formou rozhovorů, společného bádání v minulosti nebo šlo spíše o tvorbu Moniky a Milan doplňoval chybějící články v mozaice?

Převážná část je formou společného rozhovoru. Některý vzpomínky pro mě byly těžký, člověk chce něco vytlačit z hlavy a už se k tomu nevracet. Ale naštěstí nám to vyšlo tak, že jsme to připravovali dlouho, tak toho času na vracení se do těch vzpomínek bylo dost. Nebyl tu žádný tlak. Ale já jsem toho nikdy moc nenamluvil, tak to se mnou Monika měla asi občas těžký.

Měl jste nějakou hranici, přes kterou už nepůjdete, nebo jste byl připraven na to, že se svěříte se vším?

Cílem té knížky ani není svěřovat se se vším a vracet se k různým kauzám a podobně. Asi to není fotbalová knížka, jak jsou fanoušci zvyklí. Je to hodně o životě, který po kariéře žiju, a o tom, s čím bojuju.

Hovoříte o gamblerství, boji s alkoholem či depresemi. Dokážete zpětně říct, co vás z toho trápilo a ovlivnilo nejvíc?

Nechci úplně prozrazovat, ale tyto tři problémy se prolínají. Gamblerství a alkohol pak vedou k depresím, jedno souvisí s druhým. Takže co nejvíc z toho mě trápilo, to se říct asi nedá.

Věříte, že vaše knižní zpověď může varovat nebo motivovat i další lidi a sportovce, kteří se mohou dostat do podobných situací nebo potýkat se stejnými problémy?

Určitě. Nejsem sám, kdo podobné věci řeší. Tou knížkou bychom chtěli poukázat na různé problémy, kterými jsem prošel nebo stále procházím. Budu rád, když lidi víc pochopí můj příběh a třeba to i někomu pomůže. Všichni se nad sebou můžeme zamyslet. Není to jen o výchově dobrých sportovců, ale i lidí, aby pak v životě nebyli ztracení.

Nechal jste si ještě nějaké tajemství, nebo se o vás lidé dočtou v knize vše?

Pokud se ptáte na ty problémový témata, tak jsem si třeba na všechno ani nevzpomněl. Hodně věcí jsem v minulosti určitě vytěsnil. Ty nejdůležitější věci, který mě nejvíc trápí a se kterými jsem měl největší problémy, v knížce jsou. Samozřejmě se dá vždycky zacházet víc do detailů, ale myslím, že to v tomto případě ani nebylo potřeba.

Poté, co jste viděl knihu jako celek, překvapilo i vás samotného, co všechno máte vlastně za sebou?

Ta knížka je převážně o mém životě po kariéře. Samozřejmě jsme se bavili i o minulosti, ale je to hlavně o tom, co je teď, takže vlastně nepřekvapilo.

V knize vyprávíte mimo jiné o zmařeném přestupu do italské Boloni. Byl to nejbolestivější moment vaší kariéry?

Ne ten samotný přestup, ale to zranění. To byl nejhorší moment mé kariéry. Tím se mi zlomil celý život. Tyhle zranění jsou častý, ale u mě to byly krom předních křížových vazů v koleni i ty zadní, který jsou daleko horší. Hojí se delší dobu a ještě mi tam pak praskla čéška. Ohebnost u toho kolena už nikdy nebyla taková. V hlavě jsem to měl už pořád.

Samostatnou kapitolou byla Sparta, kam jste přicházel jako velká hvězda. Nelitujete zpětně toho, že jste na Letnou šel?

Nelituju. Zahrál jsem si Ligu mistrů a mám mistrovský titul.

A co Zbrojovka? Sledujete ji stále? Fandíte jí?

Fandím a sleduji. Ne teda, že bych jezdil na zápasy, ani nemám možnost je sledovat v televizi. Ale výsledky a statistiky Zbrojovky si na internetu vždycky najdu jako první. Až pak se podívám na ostatní týmy.

Momentálně pracujete jako kuchař. Můžete prozradit, kde vaříte nebo co vás do kuchyně přivedlo?

Pracuju v jednom hotelu u hranic s Rakouskem. Jsem buď na baru, nebo v kuchyni, občas i na recepci. Vystřídal jsem po kariéře už hodně povolání a tohle je další z nich.

Kniha by měla vyjít v nejbližších dnech, plánujete nějaké autogramiády nebo jinou formu propagace, kde se bude dát koupit?

Knížka vychází na moje 45. narozeniny 28. února a bude se dát koupit na www.milanuvpribeh.cz. Chystáme taky autogramiádu před zápasem Zbrojovky se Zlínem 4. března, kde bude kniha také ke koupi. Zájmu veřejnosti jsem si už odvykl, tak uvidím, jak se na další akce budu cítit. Ani křest knížky jsme zatím ještě neřešili.

Autor: red Foto: Foto: P.Faragová, Česká televize

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*