Technická univerzita v Ostravě má největší centrum 3D tisku v ČR i na Slovensku

3D tisk VSB-TUO

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava provozuje největší pracoviště 3D tisku v České republice a na Slovensku. Centrum 3D tisku Protolab na Fakultě strojní v současné době vlastní osm průmyslových 3D tiskáren pro 3D tisk kovových slitin, polymerů a kompozitních materiálů. Náklady na vybavení pracoviště přesáhly 60 milionů korun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí univerzity Petra Halíková.

Centrum sídlí v nových prostorech v nedávno otevřené přístavbě CPIT TL1. “Zde bude probíhat výuka aditivních technologií a praktická část cvičení se studenty. Ti už mají předmět Aditivní technologie a v budoucnu se dočkají samostatného studijního programu,” uvedla Halíková.

Tým konstruktérů z univerzity si loni připsal světové prvenství, když vyrobil první koloběžku s rámem vytištěným na 3D tiskárně. Centrum už vytisklo i druhou generaci koloběžky. “Druhý prototyp koloběžky, která na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně sklidila velký obdiv návštěvníků, se od své předchůdkyně liší materiálem, z něhož je vyrobena. Zatímco k tisku prvního prototypu využili odborníci nejen kov, ale také kompozitní trubky, novější model je už celokovový,” uvedla Halíková.

Připomněla, že kromě kovových komponentů firmy u Protolabu tisknou i plastové a kompozitní prototypy. Koloběžky mají 3D tisk hlavně popularizovat. Kromě toho ale centrum pracuje i pro strojírenský a automobilový průmysl. Kromě tisku nabízí laboratoř také poradenství, konstrukční práce, reverzní inženýrství, 3D skenování a následné zpracování v podobě obrábění, svařování, lepení a v povrchových úpravách omíláním, broušením, barvením a lakováním.

Zvažujeme také spolupráci se zdravotnickým sektorem, s ním ale v některých případech souvisí atestace celého pracoviště. A to bohužel není jednoduchá záležitost. Chtěli bychom přispět například výrobou kostí pro výukové účely,” uvedl Marek Pagáč z Centra 3D tisku Protolab Fakulty strojní VŠB-TUO.

Náklady na vznik a vybavení pracoviště byly hrazeny převážně ze státních či evropských dotací. Částečně je pak centrum financováno také ze smluvního výzkumu a ze spolupráce s firmami.

Autor: red Zdroj: ČTK, VŠB-TUO Foto: VŠB-TUO

Související články

Přečtěte si  VUT zahajuje výuku Jaderné energetiky: Nový studijní program klade důraz na praxi a otevírá unikátní laboratoř

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*