Technické muzeum láká na “invazi robotů”. Zpřístupněná výstava má světové parametry

Robotický bubeník Josef, jeden z mnoha exponátů světové výstavy ROBOT 2020

Technické muzeum v Brně dnes znovu otevírá pro své návštěvníky expozice a výstavy. Největším lákadlem je výstava světových parametrů s názvem ROBOT2020. Organizátorům výstavy se podařilo téměř nemožné, a to prodloužení zápůjček, které přicestovaly do Brna z nejrůznějších částí světa.

Výstava ROBOT2020 představuje unikátní výstavní projekt, který vzdává hold Čapkovu vizionářství. Podle muzea je nejen výstavou, ale také komplexním výletem do historie, literární, výtvarné a filmové fantazie, techniky a robotické technologie.

Exponáty, které jsou součástí výstavy ROBOT2020, putovaly do moravské metropole z nejrůznějších částí světa a podílelo se na ní více než padesát soukromých firem, vysokoškolských pracovišť, kulturních institucí, umělců, sběratelů a kreativců. Největší výrobci robotické techniky poskytli své technologie pro invenční exponáty vyrobené na vysokoškolských pracovištích přímo pro tuto výstavu.

Výstava se prodloužila

Invaze robotů v brněnském technickém muzeu čeká na své návštěvníky již od prosince 2020. Výstava ROBOT2020 měla trvat do konce května letošního roku, organizátorům se však podařil téměř nadlidský výkon v jednání o jejím prodloužení. Termín trvání výstavy je omezen zápůjčkami, na které čekají další kulturní instituce v zahraničí, ostatní roboti se musí vrátit zpátky do průmyslu a výroby.

„Jedná se o největší, nejrozsáhlejší a také nejdražší výstavní projekt v celé šedesátileté historii Technického muzea v Brně. O to více tragické pro nás všechny bylo to, že byl realizován v době největších restrikcí v návaznosti na několikaměsíční epidemiologická opatření. Vyžádala si nejen změny ve scénáři, ale i v konceptu celé výstavy, která měla být maximálně interaktivní,” uvedla kurátorka a garantka výstavy Klára Šikulová.

“Náš velký dík patří firmám, které souhlasily s prodloužením zápůjček robotických technologií až do konce července, abychom mohli celý projekt alespoň o dva měsíce prodloužit a měli možnost návštěvníkům výstavu nakonec představit téměř v celém původním rozsahu,“ dodala kurátorka.

V muzeu je k vidění i vlněná elegance z dob první republiky

Druhým projektem, který ještě nemělo šanci muzeum svým návštěvníkům představit, je výstava Vlněná elegance první republiky. „Výstava přibližuje veřejnosti výsledky dlouholetého průzkumu a konzervátorských prací, jejichž zásluhou se nám podařilo obnovit více než dvě stě originálních vzorníků brněnských textilek. Návštevníci uvidí také stroje z místních továren – barvící aparát brněnské firmy Vilém Hoffarth, vytloukací stroj na žakárové karty, tkalcovský stav či už pouze torzo selfaktoru, jednoho z nejúspěšnějších textilních strojů, který byl bez velkých změn využíván ve všech textilkách téměř sto let,” přiblížila kurátorka Petra Mertová.

Přečtěte si  Konopí se u nás pěstovalo už v době železné. Brněnská konference si klade za cíl prohloubit spolupráci archeologů s přírodovědci

Vedení Technického muzea v Brně také těší, že už může otevřít své mimobrněnské technické památky. Letní sezona vyvrcholí v muzeu koncem srpna, a to velkou oslavou letošního šedesátého výročí trvání muzea.

Termíny aktuálních výstav v Technickém Muzeu v Brně: ROBOT2020 do 1. 8. 2021, Vlněná elegance první republiky do 27. 6. 2021.

Zdroj a foto: Technické muzeum v Brně, úvodní foto: CEITEC

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*