
Další ročník Noci kostelů vypukne už tento pátek 10. června. Návštěvníky čekají po covidové pauze otevřené kostely a další duchovní místa s doprovodným programem pro velké i malé. Kam vyrazit na Moravě? Zprávy z Moravy vám přinášejí tipy.
Letošní 14. ročník kostelů nabízí stovky míst k navštívení po celé Moravě. Kostely, kaple, sbory a modlitebny, které bývají otevřené jen v čase bohoslužeb, se na jeden večer otevřou pro širokou veřejnost. Návštěvníci mají příležitost objevovat krásu architektonických a výtvarných pokladů, ale také zúčastnit se poutavých programů.
Střední Morava: Aktivní poutníci mohou vyhrát prohlídku Arcibiskupského paláce
Na střední Moravě řadu příležitostí nabízí Olomouc, kde se otevře na třicet duchovních objektů. Jedenáct jich lidé budou moci navštívit v Kroměříži, po sedmi v Prostějově a Svitavách, šest budov bude přístupných v Přerově a také v Šumperku a pět ve Zlíně. V posledně jmenovaném městě i jeho okolí přitom návštěvníky potěší také poutní pasy, jinde bude k dispozici soutěžní kartička na razítka o zážitkové ceny. Jednou z nich je i prohlídka běžně nepřístupných míst Arcibiskupského paláce v Olomouci.
Otevírají se také objekty, do kterých se jindy veřejnost dostane jen stěží – dvě školní kaple Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, biskupská kaple Arcibiskupského paláce v Olomouci, nemocniční kaple v olomoucké Fakultní nemocnici a ve Vsetíně nebo hradní kaple na Bouzově.
Vůbec poprvé se do Noci kostelů přihlásil třeba kostel sv. Urbana v olomoucké místní části Holice. Pro děti jsou zde připraveny tematické omalovánky a poté zazní pěvecký sbor pod vedením sbormistryně Jany Synkové, aby posluchače „pohladil po duši a naplnil klidem“, jak prozrazuje jeden z bodů programu. Na hudbu lákají návštěvníky také ve Zlíně-Štípě, kde je připraven koncert „vlídného písničkáře“ Pavla Helana, v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné, kde s díly světových mistrů vystoupí chrámový sbor Salve, nebo v Rudě nad Moravou, kde se v kostele sv. Vavřince uskuteční benefiční koncert pro Ukrajinu a po něm i beseda s ukrajinskými uprchlíky.
Každoroční samozřejmostí Noci kostelů je na řadě míst možnost nahlédnout i tam, kam se veřejnost běžně nedostane. V domaželickém kostele sv. Jakuba Většího mají lidé možnost zazvonit si na zvon zvaný plecháček a ve farním sklípku ochutnat mešní vína při poslechu harmoniky, ochutnávka klášterního piva a mešních vín je připravena v kostele Navštívení Panny Marie v Suchdole-Jednově, v kostele sv. Mikuláše v Horce nad Moravou mohou lidé vystoupat na věž a zjistit, jak vypadají a fungují hodiny ve věži, a v Cholině mohou lidé v kostele Nanebevzetí Panny Marie nahlédnout do kronik a vlastivědných knih.
Jižní a západní Morava: Letos padl rekord
V jižní a západní části Moravy se do letošní noci kostelů zapojilo rekordních 229 míst s nabídkou přes tisíc programů. V Brně je zapojeno téměř padesát míst v jeho blízkém okolí na čtyřicet objektů. K letošním novinkám patří například kaple Panny Marie Líšeňské nebo kaple Panny Marie bolestné ve Slatince.
Velkou zajímavostí je zámecká kaple sv. Františka Serafínského v Lomnici, která se letos rovněž poprvé otevře v rámci Noci kostelů. V kapli zazní v reprodukované podobě dvě hudební díla Leoše Janáčka. Jedním z nich je kompozice Zdrávas Maria, kterou skladatel osobně věnoval Leopoldině Serényiové, určená k uvedení na dobročinném koncertu v Luhačovicích.
V letošním roce se znovu otevře veřejnosti brněnská kaple Kristus na hoře Olivetské. Tentokrát zde můžete navštívit workshop se zpívajícím sochařem Patrikem Vlčkem věnovaný poslednímu císaři Karlu I. Habsburskému k výročí 100 let od jeho úmrtí. V areálu bývalého kláštera sester voršilek bude možnost navštívit i charitativní trhy.
K dvoustému výročí narození Gregora Mendela si v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně připravili přednášku o Augustiniánech a jejich významu ve vědě a kultuře. Další významné výročí letošního roku je čtyřistatřicáté výročí narození J. A. Komenského. V husitském sborovém domě Betlém v Maloměřicích lze proto také zhlédnout nejnovější filmovou verzi Komenského životopisu ozvláštněnou přítomností malíře Rembrandta, který ve druhé polovině 17. století Jana Amose skutečně v Amsterodamu namaloval. Film je obsazen plejádou známých tuzemských filmových herců.
V Adamově čeká návštěvníky komentovaná prohlídka Světelského oltáře, významné památky pozdně gotického řezbářství, v Dlouhé Lhotě zazpívá místní sbor Natanael, farnost Sloup zve na výstup do jižní věže kostela s největším zvonem.
Kdo zavítá na Noc kostelů do Ostrovačic, má možnost komentované prohlídky ostrovačické prelatury s hudebním překvapením. V Rosicích se uskuteční světelný průvod od kostela sv. Martina ke kapli Nejsvětější trojice. Ve Starém Hobzí připravují ochutnávku domácích chlebů, protože z nedalekých Tasovic pocházel sv. Klement M. Hofbauer, který byl původním povoláním pekař.
Program nabídne i brněnský kostel svatého Jakuba Staršího, přestože právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Gotická perla v centru moravské metropole zve na řadu hudebních vystoupení zdejších sborů i přestavení probíhajících oprav.
Severní Morava a Slezsko: Hudební vystoupení i kus historie
Na území Ostravsko-opavské diecéze je k letošní Noci kostelů přihlášeno 145 míst. Například v ostravské katedrále Božského Spasitele čeká návštěvníky hudební koncert i možnost výstupu na kúr. Evangelický Kristův kostel v Moravské Ostravě nabízí vystoupení Dechového kvarteta z Oldřichovic i komentovanou prohlídku “Červeného kostela”. Opavská konkatedrála láká na varhanní vystoupení, komentovanou prohlídku o historii kostela nebo expozici ve zdejší galerii.
Pestrá programová nabídka jednotlivých duchovních objektů, kterou vytvářejí stovky dobrovolníků a dobrovolnic, je k mání na webu www.nockostelu.cz nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci.
Noc kostelů vznikla v Rakousku, později se k ní připojila Česká republika, kde se každoročně zapojuje na 1500 kostelů a dalších duchovních objektů. Zájem bývá pravidelně velký, statistiky hovoří o přibližně půl milionu návštěvnických vstupů. V předchozích dvou letech bylo konání Noci kostelů omezeno covidovou pandemií.
Autor: pjk, zdroj a foto: Noc kostelů
Buďte první kdo přidá komentář