Tipy na víkend: na jarmark, hudební festival či mezizemský rugbyový zápas

Otevřené sklepy v Nechorech na jihu Moravy

Poslední listopadový víkend před začátkem adventu nenabízí jen zachmuřené chladné počasí, ale i řadu krásných kulturních a společenských podniků. Kam vyrazit? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Mezinárodní svátek hudby inspirované folklorem

Ostrava, 21.-24. listopad

Jubilejní 5. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Musica Pura přivítá špičkové zahraniční ansámbly i jedinečná žánrová propojení z různých koutů Evropy. Čtyřdenní maraton virtuózních instrumentálních i pěveckých kreací se koná již od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu v Domě kultury města Ostravy.

V ohlédnutí za celou řadou skvělých muzikantských výkonů se svátek lidové hudby vrací všemi čtyřmi koncerty do prostor Divadelního sálu Domu kultury města Ostravy, tedy tam, kde před pěti lety lety zazněly jeho první tóny.

Myšlenkové poselství festivalu se v plynutí let nezměnilo, ba snad dokonce časem získalo hutnost a sílu starých vín a s nabytými zkušenostmi a vděčnými ohlasy posluchačů utvrdilo festivalový tým kolem uměleckého ředitele Jana Rokyty ve správném kurzu prezentace čisté a poctivé muziky.

Zahájení letošního festivalového ročníku slibuje „Folklorní inspirace“ z napříč generacemi domácích folkloristů, sdružených v rezidenční těleso Ostrava Cimbalom Orchestra a Ostrava Cimbalom Youth Orchestra. Divadelním sálem se ponese charismatický hlas Gabriely Vermelho, virtuózní hra na jednodírkovou beskydskou píšťalu Mariana Friedla, kterým bude spolehlivě přizvukovat Ensemble Flair se zpěvačkou Klárou Blažkovou.

Exkluzivně Ostrava přivítá velkolepou barokní show skvělých hudebníků Barokksolistene z Anglie a Norska. Na etnojazzové variace s romským témbrem v interpretaci vynikajících muzikantů z tria PaCoRa pod hlavičkou projektu Bashavel se mohou návštěvníci těšit v sobotu.  A ve finále si dovolí umělecký ředitel festivalu Jan Rokyta přiložit ruku k dílu spolu se slovenským houslistou Milošem Valentem a jeho 15 členným mezinárodním barokním orchestrem Solamente Naturali.

Více informací

Kateřinský jarmark na Slovácku

Uherský Brod, 23. listopad, 9:00-20:00

V Uherském Brodě na Slovácku se chystá další, tentokrát již XIV. ročník Kateřinského jarmarku.

Na jarmark lidových řemesel se mohou návštěvníci těšit v sobotu 23. listopadu od 9.00 hodin na Masarykově náměstí. XIV. Kateřinský jarmark nabídne výrobky lidových řemesel, vánoční dekorace, ale i nabídku zabíjačkových dobrot a specialit slovácké kuchyně. V 17.00 hodin proběhne rozsvícení vánočního stromu. Součástí programu jarmarku bude vystoupení cimbálové muziky, dechové hudby i známých populárních kapel, včetně hudební skupiny Fleret.

Více informací

Loučení s jedním z nejstarších hudebních klubů v Brně

Brno, Mersey Club, 23. listopad, 20:00 (do 4:00)

Mersey klub, jeden z nejstarších hudebních klubů v Brně, ohlásil ukončení své činnosti. Brány podniku se definitivně uzavřou v sobotu 23. listopadu 2019. Klub se zavírá po 26 letech fungování.

Přečtěte si  Příjezdová cesta do Blanska ozdobena obrysy městských dominant: Zámek, kostely a další památky

Zavíračka klubu, Mersey closing party, se bude konat v sobotu 23. listopadu. Účastnici společně vyvolají ducha pozdních 90. let, kdy byl podnik útočištěm všech příznivců house music. Na closing party zahrají DJs Javas, Koala, Pavel Bidlo, Elio a Lillou.

Mersey klub končí, ale je možné, že se jednou objeví znovu v nových, jiných prostorách. Ty staré už byly nevyhovující nejen kvůli hlukovým omezením, ale i díky situaci, kdy se klubové dění v Brně zcela přesunulo do centra. Svoji roli sehrál i fakt, že majitel neměl na klub čas a že se nepodařilo v posledních letech najít kompaktní produkční a provozní tým.

23. listopadu se tedy uzavře kapitola starého Mersey, legendy 90. let, místa, kde vznikala brněnská houseová historie pozdních 90. let i undergroundová scéna let 93-96.

Více informací

K Nechorám na jižní Moravu do vinných sklepů

Nechory (Prušánky), 23. listopad, 10:00-19:00

Vinaři, členové Spolku Nechorští vinaři, zvou na jubilejní 10. ročník otevřených sklepů do areálu svérázných sklepních uliček na ochutnávku vín. Sklepy budou otevřeny za každého počasí, zázemí návštěvníci naleznou ve velkokapacitním stanu v centru Dolních Nechor. Po celý den bude otevřeno nejméně 22 sklepů Nechorských vinařů. Označeny budou žlutou vlajkou spolku a číslem.

Zájemci se mohou těšit na hudební produkci s doplňkovým programem a pestré občerstvení. Vstupenka zahrnuje tištěné kupóny na nákup vína, průvodce s orientační mapkou, propisku, pásek na ruku, skleničku, praktickou taštičku a láhev minerální vody.

Na místě se budou vstupenky prodávat v centru Dolních Nechor v Obecním sklepě. Pokladna bude otevřena už v pátek od 19:00 do 20:30 hod. a v sobotu od 9:45 hod.

Více informací

Rugby zápas Čechy vs. Morava

Olomouc (Třída 17. listopadu 3), 23. listopad, 11:30

Ragbisté pro fanoušky tohoto gentlemanského sportu připravili mezizemský zápas výběrů pod 14 let. Mládežnické zemské celky Čech a Moravy se střetnou v sobotu 23. listopadu v Olomouci.

Organizátoři lákají na zajímavý sportovní zážitek.

Více informací

Zdroj a foto: stránky akcí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*