Tipy na víkend: Na svatováclavské slavnosti, Moravský podzim či přehlídku veteránů

Konec září se tradičně nese ve znamení svátku předního patrona sousedních Čech, ale i vychutnávání dobrého burčáku a prvních podzimních barev. Velkou tradicí se stalo také vítání podzimu tóny největšího svátku vážné hudby v naší zemi. Kam vyrazit za kulturou, zábavou a poučením? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Mezinárodní svátek hudby v Brně

Brno, 29. září-10. října

Jubilejní 50. ročník Moravského podzimu bude zahájen v neděli 29. září operou Philipa Glasse Einstein na pláži v provedení Collegium Vocale Gent a Ictus Ensemble pod vedením dirigentů Georges-Elie Octors a Toma De Cock. Role vypravěčky se zhostí známá zpěvačka Suzanne Vega.

Pestrý program potrvá do 16. října. Hlavním tématem letošního ročníku je Bohuslav Martinů a Francie.

Více informací

Tradiční slavnosti na den sv. Václava v Břeclavi (a jinde)

Břeclav, 27.-29. září

V sobotu oslaví řada obcí na Moravě svátek významného světce tradičními slavnostmi. Jednou z nich jsou i 28. břeclavské svatováclavské slavnosti, které nabízejí zajímavou podívanou od pátku do neděle. Vedle folklórní části nabízí i koncerty populární hudby a tancování pro děti.

Více informací

Zahradnické trhy i svatováclavský jarmark na jednom místě

Rožnov pod Radhoštěm, 27.-29. září

Ve valašském Rožnově pod Radhoštěm se spojí obě akce na jednom místě. Po celý víkend se mohou návštěvníci těšit na zahradnické a řemeslnické trhy s názvem Valašská zahrada i tradiční svatováclavský jarmark plný dobrého jídla a pití.

Chybět zde nebude poradna pro zahrádkáře a babka bylinářka. Připraven je program pro děti.

Více informací

Na dvě stovky hanáckých souborů se sejde v Přerově

Přerov, 28. září, 10:00-17:00

Do Přerova se chystá Setkání Hanáků – Festival krojů, tanců a písní z Hané. Téměř dvě stovky národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích se představí během Setkání Hanáků v sobotu 28. září 2019 na náměstí T. G. Masaryka v Přerově.

Po krojovaném průvodu a slavnostním zahájení nabídne Setkání Hanáků vystoupení folklorních souborů, cimbálových a dechových muzik. Představí se také mladé naděje lidového zpěvu, které Hanou reprezentují v postupových přehlídkách Zpěváček.

Vstup zdarma.

Přečtěte si  Úspěšný rok pro zoo Olomouc. V roce 2022 zaznamenala rekordní návštěvnost

Více informací

Slavnosti brambor na Moravském Horácku

Bystřice nad Pernštejnem, 28.-29. září

Jedná se o již tradiční akci, spjatou s centrem Eden v Bystřici nad Pernštejnem. 7. ročník nabídne program v country stylu. Součástí je výstava brambor Zlato naší Vysočiny-cesta brambory s ochutnávkou tradičních i méně známých odrůd, divadlo pro děti, country kapela Ranch a živá hudba v Horácké vesnici.

Bude se také soutěžit o největší bramboru. Majitel největší brambory si odnese domů pytel (25 kg) brambor z farmy Eden.

Více informací

Burčák na zřícenině hradu

Hrad Starý Jičín 28.-29. září

Na turisticky atraktivní zřícenině hradu Starý Jičín se budou konat Burčákové hody. Organizátoři lákají na vynikající burčák z jihomoravských sklípků. Vychutnejte si kulturní program a chvíle pohody na krásném místě na severovýchodní Moravě.

Více informací

Zdroj: Wikipedia

Spanilá jízda veteránů Přerovskem a Kroměřížskem

Lipník nad Bečvou-hrad Helfštýn, 29. září, od 9:00

Více než stovka historických aut a motocyklů se v neděli rozloučí se sezonou spanilou jízdou přes desítky obcí Přerovska a Kroměřížska. Na zhruba osmdesátikilometrový okruh vyrazí z náměstí v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, tradičním cílem je středověký hrad Helfštýn. Na trasu se vydají veteráni vyrobení do roku 1987, v koloně aut a motocyklů však nebudou chybět ani historické skvosty z předválečných let.

O akci jsme již psali (viz tento článek).

Zdroj: pixabay.com

Zdroj a foto: stránky akcí, pixabay.com

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*