Tipy na víkend: Na svatováclavské slavnosti, Moravský podzim či přehlídku veteránů

Konec září se tradičně nese ve znamení svátku předního patrona sousedních Čech, ale i vychutnávání dobrého burčáku a prvních podzimních barev. Velkou tradicí se stalo také vítání podzimu tóny největšího svátku vážné hudby v naší zemi. Kam vyrazit za kulturou, zábavou a poučením? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Mezinárodní svátek hudby v Brně

Brno, 29. září-10. října

Jubilejní 50. ročník Moravského podzimu bude zahájen v neděli 29. září operou Philipa Glasse Einstein na pláži v provedení Collegium Vocale Gent a Ictus Ensemble pod vedením dirigentů Georges-Elie Octors a Toma De Cock. Role vypravěčky se zhostí známá zpěvačka Suzanne Vega.

Pestrý program potrvá do 16. října. Hlavním tématem letošního ročníku je Bohuslav Martinů a Francie.

Více informací

Tradiční slavnosti na den sv. Václava v Břeclavi (a jinde)

Břeclav, 27.-29. září

V sobotu oslaví řada obcí na Moravě svátek významného světce tradičními slavnostmi. Jednou z nich jsou i 28. břeclavské svatováclavské slavnosti, které nabízejí zajímavou podívanou od pátku do neděle. Vedle folklórní části nabízí i koncerty populární hudby a tancování pro děti.

Více informací

Zahradnické trhy i svatováclavský jarmark na jednom místě

Rožnov pod Radhoštěm, 27.-29. září

Ve valašském Rožnově pod Radhoštěm se spojí obě akce na jednom místě. Po celý víkend se mohou návštěvníci těšit na zahradnické a řemeslnické trhy s názvem Valašská zahrada i tradiční svatováclavský jarmark plný dobrého jídla a pití.

Chybět zde nebude poradna pro zahrádkáře a babka bylinářka. Připraven je program pro děti.

Více informací

Na dvě stovky hanáckých souborů se sejde v Přerově

Přerov, 28. září, 10:00-17:00

Do Přerova se chystá Setkání Hanáků – Festival krojů, tanců a písní z Hané. Téměř dvě stovky národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích se představí během Setkání Hanáků v sobotu 28. září 2019 na náměstí T. G. Masaryka v Přerově.

Po krojovaném průvodu a slavnostním zahájení nabídne Setkání Hanáků vystoupení folklorních souborů, cimbálových a dechových muzik. Představí se také mladé naděje lidového zpěvu, které Hanou reprezentují v postupových přehlídkách Zpěváček.

Vstup zdarma.

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Více informací

Slavnosti brambor na Moravském Horácku

Bystřice nad Pernštejnem, 28.-29. září

Jedná se o již tradiční akci, spjatou s centrem Eden v Bystřici nad Pernštejnem. 7. ročník nabídne program v country stylu. Součástí je výstava brambor Zlato naší Vysočiny-cesta brambory s ochutnávkou tradičních i méně známých odrůd, divadlo pro děti, country kapela Ranch a živá hudba v Horácké vesnici.

Bude se také soutěžit o největší bramboru. Majitel největší brambory si odnese domů pytel (25 kg) brambor z farmy Eden.

Více informací

Burčák na zřícenině hradu

Hrad Starý Jičín 28.-29. září

Na turisticky atraktivní zřícenině hradu Starý Jičín se budou konat Burčákové hody. Organizátoři lákají na vynikající burčák z jihomoravských sklípků. Vychutnejte si kulturní program a chvíle pohody na krásném místě na severovýchodní Moravě.

Více informací

Zdroj: Wikipedia

Spanilá jízda veteránů Přerovskem a Kroměřížskem

Lipník nad Bečvou-hrad Helfštýn, 29. září, od 9:00

Více než stovka historických aut a motocyklů se v neděli rozloučí se sezonou spanilou jízdou přes desítky obcí Přerovska a Kroměřížska. Na zhruba osmdesátikilometrový okruh vyrazí z náměstí v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, tradičním cílem je středověký hrad Helfštýn. Na trasu se vydají veteráni vyrobení do roku 1987, v koloně aut a motocyklů však nebudou chybět ani historické skvosty z předválečných let.

O akci jsme již psali (viz tento článek).

Zdroj: pixabay.com

Zdroj a foto: stránky akcí, pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*