Tradiční, ale například i “hipsterský” betlém vystavují v brněnském Letohrádku Mitrovských

Přibližně 60 historických, současných i exotických betlémů, vánočních ozdob a floristických dekorací potěší návštěvníky výstavy s vánoční tématikou v brněnském Letohrádku Mitrovských, která potrvá do 12. ledna.

“Hipsterský” betlém patří k největším zajímavostem předvánoční výstavy. Josef si trochu nezvykle pořizuje selfie mobilním telefonem, tři králové přijíždějí do Betléma na vozítkách segway. Výstava ale potěší i milovníky tradičních betlémů bez moderních prvků. Začíná dnes, potrvá do 12. ledna.

Kromě asi 60 historických, současných i exotických betlémů, vánočních ozdob a floristických dekorací si návštěvníci prohlédnou i raritu, takzvaný celoroční betlém – dioárama na téma života Ježíše Krista, uvedl za pořadatele Petr Lukas.

Ivana Langrová z Beskyd zhotovila z ovčího rouna 105 postaviček a zvířat ve 25 scénách. Celoroční betlém tak nezobrazuje pouze vánoční příběh, ale celý Kristův život od narození po ukřižování.

Dalším lákadlem výstavy je ručně malovaný betlém z roku 1933 od Josefa Václavů z Železnobrodska s 250 prvky. Podobně atraktivní je takzvaný králický betlém, a to díky množství drobných stavbiček a vyřezávaných figurek.

Papírové exponáty jsou zastoupené například tištěným betlémem ze začátku minulého století, čítajícím přes 200 stovky figurek darovníků, staveb a zvířat. Nechybí betlémy malované Josefem Ladou nebo Mikolášem Alšem.

Děti zaujme betlém z igráčků. Tradici jiných světadílů reprezentují ukázky z Etiopie, Zanzibaru, Mexika, ale i Malajsie.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: letohradekbrno.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*