Třebíč, Jihlava, Žďár součástí regionálního zpravodajství z jihozápadních Čech? Proti záměru ČT vznikla petice

Česká televize oznámila, že od začátku dubna posiluje rozsah vysílání z regionálních studií v Českých Budějovicích a Plzni na celý Kraj Vysočina. Dojde tak k prohloubení nerespektování přirozeného členění a spádovosti. Změna vyvolala vlnu kritiky. Vznikla také petice, která se rychle šíří.

Nejde přitom jen o to, že Vysočina byla ČT nesmyslně označena za „jih a západ Čech“. Většina kraje se rozkládá na Moravě a touto částí spáduje více k Brnu než ke krajskému městu Jihlavě, o spádovosti k podstatně vzdálenějším Českým Budějovicím a Plzni ani nemluvě. Obdobná situace pak nastává také v případě diváků ze Svitavska, kteří budou informováni o regionálním dění ze severních a severozápadních Čech.

Na nesmyslnou spádovost zpravodajství upozorňuje Společnost pro Moravu a Slezsko

Protest zaštítila Společnost pro Moravu a Slezsko. Podle jejího předsedy Ondřeje Mlejnka Česká televize novým systémem regionálního vysílání jen prohlubuje nerespektování přirozeného členění a spádovosti. „Regionální události z míst, jako je Jihlava, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Třebíč či dokonce i od Brna asi 20 km vzdálená Velká Bíteš, budou obsluhovány ze studia v Českých Budějovicích, které jsou mnohonásobně vzdálenější než studio v Brně. Diváci si samozřejmě mohou pracně naladit vysílání ze sousedního televizního regionu. Potom ovšem přijdou o zpravodajství ze své vlastní obce,“ upozorňuje Mlejnek.

Česká televize tak nesmyslně spojuje vzájemně nesouvisející oblasti bez ohledu na přirozenou spádovost obcí a celých regionů, zejména na Moravě a ve Slezsku. „Problém se ale týká i Čech. Proč by měl obyvatel Aše sledovat regionální dění v Třebíči?“ dodává Mlejnek.

Společnost pro Moravu a Slezsko proto vyzvala Českou televizi k přehodnocení nového systému regionálního vysílání. Poslala dopis Radě České televize a generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi. Protest podpořila petice

V návaznosti na vlnu kritiky vznikla petice, na které rychle přibývají podpisy. „Protestujeme proti plánované reformě regionálního zpravodajství České televize, v rámci které je celé území západní Moravy zahrnuto do oblastí spravovaných studii v Čechách. Za vyloženou lež a nehoráznost považujeme tvrzení České televize, které označuje celé území západní Moravy za Čechy,“ stojí v textu petice. Její autoři by za vhodné řešení považovali zřízení moravskoslezského regionálního zpravodajství spravovaného studii v Brně a Ostravě, které by pokrývalo celé území Moravy a Slezska. Někteří z podepsaných rovněž upozornili i na vhodnost tohoto řešení vzhledem k nutným úsporám.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Autor: red Zdroj: SMS Foto: ČT a redakce

Doporučujeme


25 Comments

 1. …a co to všechno musí stát prachů? Kde na to ta tzv. “Česká” televize bere? A my ve státě nejbohatší – daňoví poplatníci, jim na to pořád dáváme a dáváme, a ještě ty drzé koncesionářské poplatky! Seniorům chtějí škrtit penze a tzv. televizi veřejné služby sypou na realizaci takových nesmyslných hrůz, v tom musí být nějaký zatraceně důležitý státní záměr.

 2. Jak to, že se neozve Česká televize Brno?
  Že by pokryla zpravodajství i v moravské části z kraje Vysočina?
  Diváky v Brně zajímá, co se děje v Třebíči a snad i naopak.

  • pokryje a diváky to zajímá stejně jako moravské vysílání ČR Brno. Problém ovšem je ten , že ČTV Brno je pořád medium české nikoliv Moravské a tak se řídí tím co vyhovuje Praze . Čekám kdy Praha ” zařízne ” moravské vysílání ČR Brno a vytvoří nějaký podobný paskvil ( dobře se to svádí na peníze a šetření ) .

  • Pane Fencle pokusy komunikovat na téma nesmyslnosti řešení regionálního zpravodajství veřejné služby na západní Moravě z Českých Budějovic, z Plzně a z Prahy se studiem ČT Brno samozřejmě proběhly a probíhají. Brněnské studio však “stojí pevně” na principech, nařízených jejich zaměstnavateli na Kavčích horách. Kdyby tak nečinili, už ve studiu Brno a v žádném studiu ČT nepracují. Každá minuta vysílání z Brna je kontrolována a schvalována v Praze. Přísně centralistický stát si svůj informační monomol kontroluje velmi sofistikovaně. Ostatně ani v Plzni nebo v Českých Budějovicích si nemohou dovolit žádnou nepřístojnou kreativitu.

 3. Pokud Morava a Moravané nemají na to mít vlastní media ( jednotnou názorovou platformu ) tak prostor vyplní čecháčci se svým pohledem a názorem. Nepíši o mediích veřejných ty nám nikdo v Praze nezřídí/nezaplatí , ale soukromých . Že to jde ukazuje např. takové Echo 24 – Týdeník Echo , které je od začátku plně soukromé , vždy šlo tak trochu proti názorovému proudu a dnes má 13,5 tisíc předplatitelů a sledovanost 2 mil / měsíc. Bohužel ZzM je dobrá vlaštovka , ale řeší více kde jaké zvířátko se na Moravě narodilo než moravské záležitosti vedoucí k obnově země.

  • Pane P.T. Nyvlte, srovnáváte vydavatele Echo Media a.s. s upsanými akciemi za 9.000.000,-Kč s Morava Dyje Media, s.r.o. s vloženým základním jměním 1.000,-Kč, tedy onen akciový vydavatel z Prahy je kapitálově 9000x (slovy devěttisíckrát) vybavenější, než ten mladý kluk z Brna. Za kolik desetitisíců až statisíců korun (protože nás moravských patriotů je celkem málo) byste si byl ochoten koupit akcií Morava Dyje Media, kdyby se chtěla ve svých aktivitách rozmáchnout tak, jako ti pražáci ve Vámi chváleném Echu24?

   • a co brání udělat z MDM s.r.o akciovku a navyšovat kapitál prodejem akcií ? Za kolik bych odkoupil no to by záleželo za kolik by byla akcie , jaké směřování ( cíle , stanovy ) a zda by byl projekt reálný a smysluplný = tak se prostě pane magistře dělá podnikání . Pokud se ovšem spoléháte , že vám to zaplatí Praha případně veřejnoprávní ČT začne podporovat Moravu tak jste mimo realitu. Mezi Moravany je dostatek peněz , spíše jsou pochybnosti o férovosti , spousta lidí se v minulosti spálilo , včetně mojí maličkosti.

    • Jak jsem psal, je málo lidí, ochotných věnovat dost času a peněz na úsilí o restituci autonomie Moravy do jakékoliv, třeba jen minimální úrovně. Vy sám jste příkladem, když svůj podíl vymlouváte na staré “popáleniny” od podvodníků. A to jste zjevný moravský srdcař. Zkuste Vy iniciovat a výrazně se angažovat v transformaci vydavatelství na velkou a.s. s řadou zaměstnaných redaktorů a dalších pracovníků. Jinak jsem mrknul na web Echo24 a vidím tam značku autorských práv ČTK. Ta je zřízena státem, platíme ji z daní a ona sama sebe deklaruje jako “národní” když v názvu má Česká – to Echo24 tedy jako příklad neberu.

    • Ještě k Vašemu osočování, pane P.T. Nyvlte, z toho, že se domnívám, že něco zaplatí “Praha” nebo tzv. “Česká” televize. Jak jste na takový nesmysl přišel?

     • jaké osočování pane magistře jste tak trochu přecitlivělý na jiný názor. Echo je velice dobrý příklad a Moravanů je téměř 1 milion . To že je nedokážete oslovit a přesvědčit o správnosti zvoleného řešení při obnově Moravy není jejich pochybení.

  • ZzM musí „řešit“ i zvířátka, protože málokomu se chce zabývat státoprávním uspořádáním od rána do večera, proto to odlehčení, to by tento web rychle skončil. Navíc lidé na ZzM jsou podle mně různorodí, velkou skupinou jsou třeba ženy-důchodkyně. Navíc se na tyto moravská témata špatně shání inzerenti a tudíž peníze. Ale zkuste do toho vstoupit, médiím zjevně rozumíte, myslím si, že i v apatickém, opatrném obyvatelstvu by se postupně našli podporovatelé, popř. akcionáři nadějných projektů

   • Uvedl jsem Forum 24 cíleně protože se prezentuje jako názorový deník , 2 mil čtenářů mluví za vše. Morava potřebuje právě názorová media ( ZzM jsou informační včetně těch zvířátek ) . Moravský názor na důchodovou reformu – moravský názor na zavírání pošt -moravský názor na barvy vlajky – moravský názor na samosprávu atd. tovše ovlivňuje život na Moravě možná váce než v Praze .Vlajka Moravy je klasickým příkladem jak to nemá vypadat. MNO s ohromnou snahou 30 roků přesvědčuje Moravany ( podloženo historií ) , že moravské zemské barvy jsou žlutá a červená. Najednou si necháme schválit ( pokud zákon vůbec projde ) s podporou některých Moravanů barvy dle Čechů. Moravané jsou spíše otráveni z toho jak jsme bez názoru a Čechům na vše jenom přitakáváme . Pokud se zeptáte např. na samosprávu tak ani nevíme jak by měla vypadat zda s vlastním parlamente ( vlastní zemské zákony ) nebo jenom taková forma krajů v historických hranicích.

 4. Častá nevraživost mezi Čechy a Moravany je dnes vlastně koloritem necitlivě rozdělené republiky. Morava jako historický státoprávní celek je srovnatelná s českou národní tradicí, přesto mnohokrát splynula s “českým” prostředím. Někdy proto, aby vymezila svou identitu vůči jiným, zvláště germánským národům, někdy proto, aby se mohla podílet na dalším československém zřízení. Vzájemná a zjevná animozita mezi oběma “národy” však má daleko hlubší a někdy těžce pojmenovatelné příčiny. (zdroj Česká televize!) https://ct24.ceskatelevize.cz/archiv/1430995-moravane-a-cesi Někde jsem četl (Forum24), že Češi dovedli k neřešitelnosti soužití s Němci, dodal bych k tomu, že dovedli k neřešitelnosti také soužití se Slováky a dovedou k neřešitelnosti i soužití Čech a Moravy. Oni si v Čechách (často nevědomky) celou tu republiku žijí jako Čechy.

  • Velmi dobře popsáno . Pokud ovšem Češi dovedou ( dovedli ) k neřešitelnosti soužití s Moravany tak Moravě zbývá pouze jedna cesta a tou je samostatnost.

   • Bohužel Moraváci sú hlúpí a pracovití a to je to jejich prokletí. Nechali se Čechy ukecat v době národního obrození a od té doby se to s nima táhne….
    Po 89 tu byla na chvílu šance, ale Moraváci ju zase “prodrbaly”…..
    MDM s.r.o. je určitě chvályhodný projekt. Kdyby se přetvořil na akciovku, tak já bych do jejich akcií určitě investoval…..

    • Bohužel máte pravdu. Přebujelý a předražený stát Čechů se po létech hojnosti řítí do extrémní zadluženosti / deficitních rozpočtů , kdy fláká dluh až 166,- miliard / měsíc . Budou nutné velké reformy ( včetně státní správy ) a pro Moravu to je největší příležitost na změnu od r. 1990. Podobně využili situace Slováci v roce 1968 ke vzniku federace. Místo toho aby se Moravané sjednotili a vytvořili jednotnou platformu k prosazení moravských změn, tak se dohadujeme a slovíčkaříme nad pseudoproblémy a fakticky tím pokračujeme v tradici předků.

 5. Pane P.T. Nyvlte, k Vaší větě: “jaké osočování pane magistře jste tak trochu přecitlivělý na jiný názor”, konec citace, nezbývá než doplnit jinou Vaši větu: “Pokud se ovšem spoléháte, že vám to zaplatí Praha případně veřejnoprávní ČT začne podporovat Moravu tak jste mimo realitu.”, konec citace. Zde jednoznačně podsouváte, i když s uvozením “pokud”, názor, který jsem já ani ZzM, a ni nikdy z moravských patriotů zde v diskusi nevyslovil, a ke svojí vlastní konstrukci pak podsouváte, že já, ZzM nebo někdo jiný z moravských patriotů je (na rozdíl od Vás samozřejmě) tzv. “mimo realitu”. Toto s prominutím opravdu nepovažuji za jiný názor, ale za osočování. Jinak k tomu příkladu Echo24 – je podporováno státním gigantem ČTK, je tedy jakýmkoliv rozsahem, zejména kapitálovou výbavou i personálním zázemím, nesrovnatelné se Zprávami z Moravy. K potřebě názorové platformy – příkladem názorové platformy je web moravskynarod.cz a sami vidíme, že zatím se takovému Echu24 nemůže rovnat ani náznakově, právě pro svoji kapitálovou, personální a jinou nedostatečnost. A ještě pro orientaci na přísně regulovaném mediálním “trhu” ČR uvedu část inzerátu, kterou pro Kraj Vysočina uveřejnilo nedávno vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.: “jsme vydavatelem nejvýznamnějších tuzemských regionálních novin, lifestylových i tradičních a televizních časopisů. Do naší nabídky patří 17 časopisů s jedinečným obsahem, 130 webů s různorodými cílovými skupinami a 70 deníků s celostátními i regionálními zprávami. Naše tištěné portfolio čte 4,6 milionu čtenářů, online portfolio 6,5 milionu čtenářů. Náš úspěch stavíme na profesionalitě našich téměř 1200 zaměstnanců a spolupracovníků, kvalitě produktů, silném zázemí a inovativním přístupu. Staňte se jedním z nás a nahlédněte do zákulisí moderního multimediálního světa!
  Hledáme člověka na pozici Mediální konzultant pro kraj Vysočina. (pozn.: zde mají pravopisnou chybu v malém písmeni u slova kraj). Jste zapálený obchodník, vyjednávání a komunikace jsou vaší přirozenou vlastností. Chcete uplatnit své nápady a kreativitu při vytváření speciálních projektů. Dokážete identifikovat klíčové potřeby zákazníka a nabídnout mu možná řešení. Potom hledáme právě Vás!”, konec citace. A nyní jak pane P.T. Nyvlte chcete bez podpory, spíš s aktivní NEpodporou, státu transformovat ZzM nebo web moravskynarod.cz na úroveň multimilionářského Echo24? S pár desítkami nadšenců, kteří nejsou schopni platit ani pár stovek korun ročního příspěvku na jakýkoli spolek nebo politický subjekt moravských patriotů. Podle mého názoru situace nemá taková poměrně jednoduchá řešení, jaká navrhujete Vy – být “čestní”, “pravdomluvní” a s “nadšením” vybírat od Moravanů peníze na akcie mediálního domu. Nebo jak si budování názorové platformy, obsluhující, zásadním způsobem se silným vlivem na názory 4 miliony obyvatel na Moravě a ve Slezsku, představujete?

  • Píšete…..Podle mého názoru situace nemá taková poměrně jednoduchá řešení, jaká navrhujete Vy – být “čestní”, “pravdomluvní” a s “nadšením” vybírat od Moravanů peníze na akcie mediálního domu. Nebo jak si budování názorové platformy, obsluhující, zásadním způsobem se silným vlivem na názory 4 miliony obyvatel na Moravě a ve Slezsku, představujete?
   Ok…ok…. Moravané 100% potřebují SVÁ média a někde se začít musí. Proč by to nemohly být zrovna MDM, když už tu jedno takové “rozjeté vozidlo” máme ? Právě to by se mohlo po dostatečné finanční injekci stát právě tou “vlaštovkou”, kterou Moraváci potřebují, aby se probudili. Pokud jde o investory, nelze samozřejmě spoléhat jen na “troškaře” a je zajisté potřeba oslovit i movité moravské podnikatele.

   • Ano, například typický moravský multimiliardář z Brna, JUDr. Daniel Křetínský, který je považován za 4. nejbohatšího “Čecha”, a pravděpodobně se i sám za takového “Čecha” považuje, věnuje už skoro 20 roků významný zlomek svého jmění na budování fotbalového AC Sparta Praha (v posledních letech i na londýnský West Ham United FC). Když hraje soutěžní zápas Sparta Praha se Zbrojovkou Brno, vždy nelení a zajde fandit “svojí Spartě”. Naposledy dokonce neváhal za cenu až několikamilionové pokuty od ligové asociace (běžné za zakázaný osobní kontakt majitele klubu s rozhodčími během zápasu), aby se v kabině soudců o poločase zeptal, proč Zbrojovce gól po možná hraniční ofsajdové situaci uznal a Spartě po možná neznatelném doteku míče rukou naopak ne. Myslíte, že by takový “moravský” miliardář věnoval byť jen symbolickou částku na mediální projekt moravských patriotů – okamžitě by tím upadl v nemilost pragocentristické moci. Zatímco pokud vlastní a provozuje kdysi tzv. “vládní mužstvo”, přináší mu to určitě značné body u mocných státu. Tento multimiliardář z Brna určitě ví dobře, co činí. A teď kde a jak ty ochotné moravsky zapálené miliardáře hledat tak, aby nepřišli o státní a pražské zakázky?

    • Správně! A teď kde a jak ty ochotné moravsky zapálené miliardáře hledat tak, aby nepřišli o státní a pražské zakázky? Konečně rozumná řeč. Právě toto je ta aktivita, na kterou by se měli moravští patrioti soustředit a já to doporučoval vedení strany Moravané již za předsednictví M. Trnky. Dále na FB Msgr….

     • Já to doporučoval ( bez slovesa JSEM )…nápadně se to podobá pražské pseudomluvě v těch jejich televizích

 6. V podstatě se nic nezměnilo. Jen se ty kraje budou obsluhovat místo z Prahy z Č. Budějovic/Plzně, či Liberce/ Hradce K. Ale i tak mě nepřijde logika toho v tom, že stará zavedená studia Brno a Ostrava obsluhují míň území, než nějaká nová pseudostudia. Když jsem před lety vznesl námitku na ČT na nastolení tohoto krajského rozdělení (původní byl Večerník z Prahy, Jihomoravský večerník z Brna a Report z Ostravy), byl jsem odmítnut s tím, že tak to mají nejlíp spádově rozložené, což je objektivní blbost. Tehdy jsem bydlel na Ivančicku, ale kousek odtud ležící M. Krumlov začalo obsluhovat jiné studio. Z toho celého mě čiší urputná snaha ČT si nalhávat do kapsy a budovat umělý patriotismus k umělým krajům….

  • Totéž je i moje představa. Podobně je to znát na inflaci slova Čech a jeho odvozenin ve vysílání ČT. Porovnáním staré reportáže z hokejového vítězství v Naganu s dnešními komentáři z hokejových zápasů. Nebo srovnání komentářů sportu v ČR a na Slovensku. Rozdíl je dost zarážející. Zatímco dnes hrají za ČR jen samí “Češi”, před 25 roky hráli “naši”. Na Slovensku komentují stále postaru, komentovat o vlastních reprezentantech ve třetí osobě – Slováci zvítězili, je pro ně nepřijatelné. Proti tomu u nás se již stalo závaznou normou, už nehrajeme “my” bez uvedení národnosti, ale ve třetí osobě “oni Češi”. V ČT k tomu bezpochyby musí existovat nějaká závazná metodika, protože kmenoví zaměstnanci prakticky nechybují a říkají jen “Češi dali první gól”, zatímco přizvaným hostů občas ono “zastaralé” “my jsem dali první gól” občas “uklouzne.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*