Trenér Prostějova Jarošík: Kušej na sobě musí pracovat, Jiráček nám hodně pomáhá. Co řekl o Omalem?

Prostějov loni šokoval celou Fortuna národní ligu skvělými výkony a nečekaným třetím místem. Vstup do letošního ročníku ale týmu příliš nevyšel. V Prostějově po sezoně skončil úspěšný trenér Pavel Šustr, který odešel na Slovensko. Jeho místo zaujal bývalý reprezentant Jiří Jarošík, ovšem jeho týmu se start nového ročníku moc nepovedl.

Poslední dva druholigové zápasy už ale Prostějov vyhrál a ve středu v MOL Cupu trápil i Bohemku. Ta sice vyhrála 4:0, první gól hosté dali ale až v 68. minutě díky Kovaříkovi, který proměnil pokutový kop. „Koncovka utkání se nám moc nepovedla, ale až do penalty jsme byli vyrovnaným soupeřem. Chtěli jsme si to s nimi rozdat a myslím, že se nám to dařilo. Po góle jsme už hráli vabank, šli jsme do rizika a bohužel jsme dostali další tři branky,” řekl pro zpravyzmoravy.cz Jarošík. 

Do utkání jste šli s dobrou formou. Věřili jste si i na Bohemku? 

Měli jsme dobrou sérii, zato oni náročný program. Věděli jsme, že udělají nějaké změny, ale pořád jsou ligovým a kvalitním týmem. Viděli, že máme formu a taky tak k tomu přistoupili. Hráli na sto procent, byl to dobrý boj. 

Teď už musíte přepnout na nedělní souboj s Opavou. Co od zápasu očekáváte? 

Sledoval jsem je. I když oslabili a přišli o Tiéhiho, tak to rozhodně nebude lehké. Bude to důležitý souboj, a pokud vyhrajeme, tak se posuneme zase nahoru. A to my chceme, pro výhru uděláme maximum. 

Vstup do sezony vám moc nevyšel, ale zvedáte se. Blížíte se tam, kde byste chtěli být? 

V létě se tady vyměnilo hodně hráčů, přišel jsem tady já jako nový trenér. Přinesl jsem nové principy, nové tréninky, to všechno mělo nějaký vývoj. Teď se přibližujeme té cestě, jak bych to chtěl hrát. Udělali jsme nějaké další změny, přišly nám posily, které pomohly. S nimi se zvedají i další. Máme na čem stavět, máme kým střídat. Kádr sice není tak široký, ale je dobře, že kluci cítí konkurenci. 

Oproti týmům, které jsou nad vámi, dostáváte hodně gólů a méně jich dáváte. Takže stále máte na čem pracovat? 

Nějaké šance už máme, musíme je ale proměňovat. Defenzivu jsme měli od začátku špatnou, i proto přišel Schaffartzik, který se stal naším stavebním kamenem. Tým na začátku nebyl vnitřně silný, na úvod jsme taky dostali červenou, byla tam penalta, vlastní góly a to zacloumá i se silnějšími týmy. Teď už by to mělo být lepší, zkušení hráči by měli pomoct k balancu mezi lepšími a horšími zápasy. 

Loni byl Prostějov třetí. Myslíte, že o to náročnější jste měli vstup do sezony? 

Odešlo nám nějakých šest až osm hráčů a to je hodně. Najít nové, kteří zapadnou do systému, to není snadné. Nechci se vymlouvat, ale je to tak. Nám to trvalo, ale teď je kabina dobře naladěná, jsou tady dobří kluci. Od toho se vše odráží, kabina je základ. Máme dobrý mix mladších a zkušených hráčů. 

Ve druhé lize jste působil už v Ústí nad Labem, jak se od té doby soutěž změnila? Je kvalitnější? 

Přečtěte si  V Prostějově mi na začátku vykali, prozradil bývalý slovenský reprezentant Malec

Netrénuji tady deset let, abych to nějak hodnotil. Těžko říct, ale moc asi ne. Kluci jsou tady talentovaní, ale musí dělat víc. Je třeba, aby více trénovali a aby se starali o své tělo. Aby přemýšleli o fotbale. Každopádně my jsme za dva měsíce udělali velký pokrok a za půl roku už kluci mohou být zase někde úplně jinde. Podle mě by tady mohla být větší konkurence, kdyby první ligu hrálo jen dvanáct týmů. 

Před časem jste řekl, že se vám na Moravu moc nechtělo. Už se to změnilo? 

Prostějov mě oslovil tím, že chce hrát nahoře. Že chtějí hrát náročný fotbal. Byl jsem ve Slovinsku a zase se mi nechtělo někam daleko kvůli rodině. Ale fotbal mám rád a budu ho dělat tam, kde mě lidé budou chtít. Baví mě, když klub chce vyhrávat a zlepšovat se, pak je jedno, jestli to jsou Čechy, Morava nebo třeba Slovensko. Je důležité, aby si mě vážili a abychom pracovali na stejné notě. Musíme tomu dávat všechno. 

Prostějov po sezoně přišel o několik hráčů, trochu překvapivě ale zůstal Solomon Omale, okolo kterého kroužila Olomouc. Podepsalo se to na něm? 

Nebylo to jen o něm. Více hráčů mělo dobrou sezonu a mysleli si, že se posunou. I pro ně to byla rána, ale musí makat dál a znovu bojovat o šanci. Pak může přijít dobrá nabídka. 

Solomon Omale

V týmu máte taky zkušeného Petra Jiráčka. Jak moc je pro vás důležitý? 

V jeho věku je důležitá motivace, protože ani druhá liga nejde hrát na půl plynu. Vše musí být na sto procent a já jsem rád, že do toho šel. Druhá liga není jen o kvalitě, což mu na začátku trochu trvalo, než na to přistoupil. Je tady více soubojů, hodně se běhá, ale on se přizpůsobil a hodně nám pomáhá jak na hřišti, tak mimo něj. 

A co Vasil Kušej? Dlouho se o něm mluvilo jako o velkém talentu, teď je ale ve druhé lize. Může se ještě posunout výš? 

Znám ho už z Ústí. Má velký potenciál, ale musí pilně trénovat. Teď je tady sám, mimo své město, bez rodičů a musí se o sebe postarat. Má spoustu času, aby se zamyslel nad svým fotbalem a je jen na něm, jestli udělá krok dál. Nemůžete mít totiž pět let nálepku talentu. Pořád je však chráněný, je to mladý kluk, který má něco v sobě. Musí ale stabilizovat své výkony, jeden zápas má totiž skvělý, jenže ten další je to zase horší. 

Autor: resp Foto: 1. SK Prostějov

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*