Tůně na Drahansku pomohou zadržet vodu v krajině, podnikatel spojil síly s ochránci přírody

Soustava tůní v údolí řeky Hloučely

V údolí řeky Hloučely v severní části Drahanské vrchoviny vznikla soustava tůní. Pro její vybudování spojili síly ochránci přírody se soukromou firmou. Nové tůně pomohou zadržovat vodu v krajině i mnoha chráněným druhům.

Jeden a půl kilometru dlouhý úsek údolí říčky Hloučela (zde zvané Okluka) doplnilo na začátku prosince devět tůní o velikosti od dvaceti do 140 metrů čtverečních a několik mikrotůní. Nové tůně se nachází v blízkosti obce Seč v severní části Drahanské vrchoviny. Pomohou zadržovat vodu v krajině i mnoha druhům obojživelníků, vážek či vodních brouků.

Tůně vybudoval Pozemkový spolek Mokřady, který má s podobnými aktivitami mnohaleté zkušenosti. „Asi před rokem mě kontaktoval majitel několika pozemků v Seči. Viděl na našem webu, jak děláme tůně, a moc se mu to líbilo. Informoval nás, že by rád část svých pozemků věnoval něčemu podobnému,“ vzpomíná Jaromír Maštera ze spolku Mokřady.

Ochránci přírody na místě potvrdili, že pozemky jsou pro vybudování tůní vhodné. Většina z nich se dělala malým bagrem, jednu museli vyhloubit ručně. „Tůně jsou členité, hluboké maximálně jeden metr. Právě takové vyhovují většině druhů živočichů. V průběhu jsme v lokalitě zachytili mloku, pro které jsme ještě speciální vytvořili několik mikrotůní,” upřesnil Jaromír Maštera.

S projekty pomáhá nadační fond

Projekt získal finanční podporu ze společného programu Českého svazu ochránců přírody a Nadačního fondu Veolia s názvem Vraťme vodu přírodě. „Pro společnost Veolia je ochrana přírody samozřejmým závazkem, protože veškerá naše činnost je s životním prostředím pevně spjata. Jsme rádi, že se podařil další zajímavý projekt, přínosný pro naši přírodu i životní prostředí,” uvedla Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.

Podobný projekt se podařilo realizovat pozemkovému spolku Arion, který podpořil výskyt vzácné mokřadní přesličky cídivky různobarvé v areálu pískovny Náklo.

Zdroj a foto: ČSOP

Související články

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*