U Ostravské fakultní nemocnice vznikne památník prosincové tragedie

ostrava fakultní nemocnice
Ilustrační foto fakultní nemocnice. Foto: Archiv MMO.

Oběti tragédie, která se na sklonku roku 2019 udála v Fakultní nemocnici Ostrava, uctí nový památník, který vzejde z výtvarné soutěže. Vyhlašuje ji město Ostrava, které projekt iniciovalo ve spolupráci s fakultní nemocnicí. Soutěž přinese návrh památníku včetně jeho přesného umístění ve veřejném prostoru před poliklinikou.

Chceme, aby se umělecké dílo nadčasové povahy stalo plnohodnotnou součástí polikliniky, aby obsáhlo váhu tragické události a vzpomínku na oběti. Vítězný návrh ale musí splnit také požadované technické parametry. Autoři musí brát zřetel na velký počet pěších, kteří se v lokalitě pohybují a zohlednit by měli také přítomnost stávajícího uměleckého objektu „Slunce” od Vladislava Gajdy. Dílo může mít jakoukoliv formu, ovšem použitý materiál musí odpovídat užití v exteriéru a ve veřejném prostoru,” řekla náměstkyně Zuzana Bajgarová.

O tragedii jsme informovali v článku: Střelba v ostravské nemocnici. Policie potvrdila 6 mrtvých. Střelec před dopadením spáchal sebevraždu

K účasti v jednokolové – kombinované soutěži budou přímo vyzváni tři vytipovaní výtvarníci – Jan Šnéberger, Matěj Frank a Pavla Voborník Kačírková. Přihlásit se do ní mohou také další zájemci včetně studentů. Možnost jejich zapojení si přáli iniciátoři projektu – město a FNO, podmínkou je ale odevzdání portfolia svých prací nejpozději do 12. března. Porotci posoudí jejich kvalitu a z přihlášených vyberou další tři účastníky soutěže.

Památník bude odhalen k prvnímu výročí tragedie

Porota bude posuzovat dohromady šest návrhů, termín pro jejich odevzdání je do 14. května. Vítěz bude pověřen realizací díla, jehož konečná cena bude maximálně 1,8 milionu korun. Hotovo by mělo být nejpozději do 30. listopadu letošního roku, aby mohlo být odhaleno k 1. výročí tragické události. Příspěvek na realizaci díla poskytne město Ostrava a Fakultní nemocnice Ostrava, podíl přislíbil také Moravskoslezský kraj.

Vedení Fakultní nemocnice Ostrava se na vybudování památníku, který by hrůzný čin připomínal, shodlo krátce po tragédii. Věřím, že vítězný návrh bude událost, která ovlivnila životy mnoha desítek lidí, připomínat citlivým zpracováním. Tímto místem prochází každý den nejen pacienti, ale i značná část našich zaměstnanců,” doplnila Zuzana Čermáková, náměstkyně ředitele pro léčebnou péči Fakultní nemocnice Ostrava.

Přečtěte si  V Brně vznikl první tuzemský hospic pro nevyléčitelně nemocné děti. Dům pro Julii je obklopen zelení

Rada města schválila nejen vyhlášení soutěže, ale také složení poroty. V ní zasedne jedenáct členů, přizváni budou dva odborníci. Poprvé se porotci sejdou 16. března a vyberou z doručených portfolií tři zájemce o účast v soutěži, kteří následně odevzdají svůj návrh.

Na novém památníku se podílí také městský ateliér MAPPA, který soutěž organizuje, a Ostravská univerzita. „Velmi oceňuji to, jak členové poroty k tomuto závažnému tématu přistoupili, jejich rychlost i profesionalitu, a jsem přesvědčen, že výsledkem je velmi kvalitní zadání, které potvrdila také Česká komora architektů tím, že soutěži udělila záštitu,” uvedl ředitel ateliéru MAPPA Ondřej Vysloužil.

Autor: red Zdroj a foto: ostrava.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*