Uherské Hradiště ozdobila krojovaná socha, rozkvetla květinami

Krojovaná socha s květinami nově zdobí centrum Uherského Hradiště.

Kovaná socha v ženském lidovém kroji ozdobila centrální Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti. Dílo s názvem “Mařaťanka” od uměleckého kováře Vítězslava Bobčíka vzdává hold všem, kteří uchovávají lidové tradice. Socha vznikla v předvečer Slováckých slavností vína.

Postava ženy v životní velikosti na sobě nese stylizaci staroměstsko-jarošovského svátečního kroje, který je typický pro Uherské Hradiště a jeho městské části, konkrétně Mařatice, Jarošov, Sady a Vésky. Zajímavostí je, že přední sukni, neboli fěrtůšek, může mít socha vysázený buď z živých květů, případně může být květinová výzdoba nahrazena zdobenými pláty představujícími sukni.

Socha byla vytvořena uměleckým kovářem Vítězslavem Bobčíkem z blízkého Podolí. První návrhy vytvořil již v roce 2017 a od té doby celý projekt zrál do stávající podoby.

“Když mě z uherskohradišťské radnice oslovili, že by do ulic města chtěli přinést tradiční řemeslné umění, které by bylo navíc propojeno s živými květinami, byla to pro mě velká výzva. Pokud vím, tak taková kovaná socha postavy propojená s květinami jinde neexistuje a samotné technické řešení mně nedalo několik nocí spát. Nicméně moje žena je zahradní architektka, tak jsme společně našli způsob, jak nechat sochu z kovu rozkvést přímo uprostřed srdce Slovácka,” popsal vznik díla Bobčík.

Autor je od roku 2015 nositelem značky Tradiční výrobce Slovácka a v roce 2020 získal jako první kovář v historii Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Podle hradišťského starosty Stanislava Blahy dílo do veřejného prostoru města rozhodně patří. “Uherské Hradiště je jako srdce Slovácka centrem nejenom lidové kultury, tradic a řemesel, ale i umění. Umělecká díla v ulicích nemohou chybět,” sdělil Blaha. “Touto sochou chceme vzdát hold všem, kteří i v dnešní moderní době nosí kroje, mají k nim vztah, a také těm, kteří o ně léta pečují a své umění předávají mladším generacím. Navíc chceme ukázat všem, co přijedou do Uherského Hradiště, že jsme na naše bohatství, naše kroje, řemesla a tradice patřičně pyšní,” doplnil starosta.

Slavnosti vína vypuknou už tento víkend

Ztvárněný typ kroje je k vidění také v okolí Uherského Hradiště. Lidé jej mohou v různých obdobách obdivovat třeba během tradičních slováckých hodů v obcích uherskohradišťského Dolňácka
či na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek. Ty letos v Uherském Hradišti proběhnou o víkendu od 9. do 11. září

Přečtěte si  Břeclav chce přeměnit památkově chráněný zámek na hotel, hledá investora

Dílo “Mařaťanka” je čtvrtou sochou na území města, která znázorňuje postavu v lidovém kroji. Hned tři z nich jsou od téhož autora, akademického sochaře Jana Habarty. Patrně nejznámější je socha mladého muže – šohaje oděného do slováckého kroje (Jan Habarta, 1957) stojící na Památníku obětem II. světové války na náměstí Míru. Další sochou v kroji je lidový Hudec stojící před Klubem kultury (z roku 1978). V lidovém oděvu je také Chlapec s kohoutem, jehož socha je umístěna před obchodním centrem ve Štěpnicích (1982).

Zdroj a foto: město Uherské Hradiště

Doporučujeme

1 Comment

  1. Hradišťáci jsou na kovové výtvory jaksi zatížení – mají například ve Starém Městě Kovozoo, kde se vyskytují různá kovová potvorstva …
    https://www.kovozoo.cz/o-nas/
    Táto kovová děvčica je celkem povedená – akorát bych jí sukničku nenechával takovou chudobnou hladkou, ale s raženým reliéfem (třeba s růžičkama) – jak napovídá věta “případně může být květinová výzdoba nahrazena zdobenými pláty představujícími sukni”.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*