U Brna roste stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky. Hejtman: situaci před hlavním nádražím nevyřeší

Hasiči budují stanové městečko u Ostrovačic. Hotovo má být do pátku.

AKTUALIZOVÁNO

V Ostrovačicích na Brněnsku vzniká stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Hasiči na místě staví provizorní ubytování. Buduje se kvůli nově příchozím uprchlíkům, u kterých se zjišťuje maďarské občanství.

“Poblíž Ostrovačic stavíme městečko pro válečné uprchlíky s kapacitou 60 osob. Ukončení stavby předpokládáme v pátek. Zapojeno je na 70 hasičů,” uvedl Hasičský záchranný sbor na Twitteru.

V areálu má vzniknout vedle přechodného ubytování v takzvaných Ikea domcích jídelna s pravidelnou stravou a sociální zařízení. Počítá se také s programem pro děti, který zajistí organizace IQ Roma Servis.

Stanové městečko vzniká nedaleko exitu z D1 Kývalka, přibližně dva kilometry odtud se nacházejí Ostrovačice a brněnský Žebětín. Určeno je pro krátkodobé ubytování do prověření občanství uprchlíků a nalezení stálejšího zázemí. Na veřejný pořádek ve stanovém městečku dohlédne policie. Nebude se ale jednat o střežený nebo uzavřený režim. Jeho obyvatelé budou moci kdykoliv vyjít ven.

Není určeno pro romské uprchlíky před hlavním nádražím

Ke vzniku stanového městečka vedlo uzavření asistenčního centra na brněnském výstavišti a potřeba prověřit maďarské občanství u nově příchozích uprchlíků. Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha nepomůže vyřešit situaci před brněnským hlavním nádražím, kde se zdržuje větší počet uprchlíků romského původu.

„Nebude sloužit pro lidi, kteří se sem vrací z Maďarska nebo Ukrajiny pro vyplácení další dávky,“ ujistil Grolich. Stanové městečko není podle něj určeno ani pro skupinky romských uprchlíků z Ukrajiny, kteří se od začátku května objevují před brněnským hlavním nádražím. Vzhledem k tomu, že se jedná o maďarské občany a tedy občany EU, není možné jejich pohyb přímo regulovat. Pomoc má přinést zpřísnění systému vyplácení dávek pro ukrajinské uprchlíky.

Stanové městečko roste na místě, jenž bývalo při Grand Prix zabráno motoristickými fanoušky. Pozemek patří podnikateli a vlastníkovi brněnského autodromu Karlu Abrahamovi, který svolil s jeho použitím pro daný účel.

Autor: pjk, zdroj a foto: HZS ČR

Související články

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*