Unikátní vodojemy mohou být další atrakcí Brna. Nejstarší z nich má nový vstup

Nový vstup do nejstaršího z vodojemů

Město Brno nechalo postavit nový vstup do jednoho z vodojemů pod Žlutým kopcem. Dosud byl vstup do bývalého vodojemu opatřený poklopem a dolů se muselo po strmém žebříku, nyní jsou tam dvoukřídlá vrata. Unikátní, památkově chráněné vodojemy budou zřejmě převedeny na městské Turistické informační středisko a bude se hledat jejich konkrétní využití .

Vodojemy byly letos prohlášeny technickou památkou a nabízí se mnoho možností, jak je využít. Podmínkou jakéhokoliv využití ale bylo vybudování plnohodnotného vstupu, i když ten bude i nadále sloužit jako vstup provozní,” uvedl dnes náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD).

Vybudování vstupu do klenutých prostor stálo 2,3 milionu korun. Momentálně se vedou jednání o převodu vodojemů pod Turistické a informační centrum města Brna a o možnostech jejich zpřístupnění pro veřejnost.

Kluziště nebo projížďka na loďkách podzemním labyrintem

Možnosti jejich využití jsou obrovské. Od celoročního kluziště, protože ve vodojemech je stabilní teplota, přes wellness centrum až po vybudování přístavu s možností jízdy na loďkách,” uvedl odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda, který je iniciátorem zpřístupnění unikátních prostor pro veřejnost.

Jedná se o zcela precizní stavební práci, cihly pro vodojem byly speciálně vyráběny tady v Brně a nejsou nijak upraveny, pouze dostatečně vypáleny. Celý vodojem je izolovaný půlmetrovou vrstvou bílého jílu, protože jiná izolace tehdy nebyla k dispozici,” řekl Svoboda.

Pokud by se v budoucnu měl vodojem otevřít veřejnosti, postavil by se do něj další vstup ze strany od Tvrdého ulice, současný nový vstup by pak sloužil jako únikový východ.

Druhý cihelný vodojem je větší, měří asi 40 krát 70 metrů a je vysoký sedm metrů, třetí vodojem tvoří dvě menší betonové nádrže vybudované na začátku 20. století.

O prostory projevily v minulosti zájem zahraniční filmové štáby, kvůli špatnému přístupu ale nakonec zvolily pro natáčení jiné místo. Atraktivní lokalita v minulosti lákala developery, i magistrát původně zvažoval na jejich místě postavit podzemní garáže pro blízký Masarykův onkologický ústav. Později své plány ale změnil i díky zájmu filmových štábů.

Přečtěte si  V Brně vznikl první tuzemský hospic pro nevyléčitelně nemocné děti. Dům pro Julii je obklopen zelení

Komplex vodojemů na Žlutém kopci, který je jednou z nejlukrativnějších adres v Brně, tvoří tři podzemní nádrže, které byly postupně postaveny mezi 60. lety 19. století a druhým desetiletím 20. století, a které byly vyřazeny z provozu v roce 1997. V letošním roce byly prohlášeny kulturní památkou. O jejich dalším využití se vedou jednání. Vybudovaný vstup vede do nejstarší a nejmenší z nich, cihlové nádrže z roku 1870 s rozlohou přibližně 45 krát 45 metrů a s výškou 6,5 metru.

Autor: red Zdroj: ČTK, brno.cz Foto: brno.cz, archiv autora

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*