Univerzity vypovídají smlouvy institucím v Rusku a Bělorusku

Univerzity na Moravě ukončují smlouvy s partnerskými institucemi v Rusku. Reagují tak na probíhající invazi na Ukrajinu. Týká se to i Běloruska, které Rusku poskytlo vojenskou pomoc.

Masarykova univerzita vypověděla v sobotu s okamžitou platností smlouvy se čtyřmi ruskými univerzitami. Jde o ukončení dohod o spolupráci s Yugra State Univerzity v Chanty-Mansijsku, Lobačevského univerzitou v Nižním Novgorodu a smluv o výměně studentů s Udmurtskou univerzitou a Vyšší školou ekonomickou v Petrohradu.

„Je proto pro nás absolutně nepřijatelné spolupracovat v oblasti mezinárodních vztahů a vzdělávání s institucemi země, která opakovaně nerespektuje základní hodnoty civilizovaného světa. Jsme připraveni diskutovat o obnovení naší spolupráce pouze tehdy, když si budeme jisti, že principy demokracie, svoboda a respekt v Rusku definitivně zvítězily,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Masarykova univerzita přerušuje spolupráci na institucionální úrovni. Účelem vypovězení smluv není podle vedení školy postižení studentů nebo akademiků s ruským občanstvím, ale zrušení jakýchkoliv oficiálních vazeb s ruskými institucemi. “Ruské univerzity jsou státními institucemi a reprezentují stát, který napadl Ukrajinu a Masarykova univerzita je vypověděla právě na základě agrese Ruska vůči Ukrajině,” vysvětlila univerzita na svém webu.

Už minulý pátek rektor Bareš ve videu vyzval k toleranci vůči ruským studentům studujícím na Masarykově univerzitě. „I když s námi cloumají emoce a hněv, nemůže se obrátit vůči ruským studentům, studentkám, akademikům a akademičkám na Masarykově univerzitě. Oni jsou stejnou obětí Ruské federace jako ti, kteří nyní bojují na Ukrajině,“ doplnil Bareš.

Nemůžeme spolupracovat ani s Běloruskem

Vedení Mendelovy univerzity mezi instituce, se kterými vypovědělo partnerskou smlouvu, zahrnulo vedle ruských i ty z Běloruska. Škola nebude ani přijímat nové studenty z těchto zemí, do Ruska a Běloruska také nebude vysílat svoje zaměstnance a studenty. Návrh předložil rektor pověřený vedením univerzity Robert Plaga, dnes jej podpořil i akademický senát univerzity.

„V situaci agresivního porušení míru v Evropě a nerespektování mezinárodních smluv, mezinárodních závazků, lidských životů a práva na sebeurčení svobodných a demokratických států ze strany Ruské federace a Běloruska je zapotřebí dát jasně a rázně najevo, že takové chování do civilizovaného světa a do 21. století nepatří,” uvedl Plaga.

Účelem vypovězení smluv není podle něj postižení studentů nebo akademiků, ale zrušení jakýchkoliv oficiálních vazeb s ruskými a běloruskými institucemi. Studenti z Ruska a Běloruska, kteří na Mendelově univerzitě v současné době působí, mohou studium dokončit.

Přečtěte si  Odborníci v Brně diskutovali o regionální dopravě. Krajů je moc a dopravní obslužnost tím trpí, zaznělo

Univerzita se zároveň zapojila do pomoci Ukrajině. „O víkendu jsme ubytovali na našich kolejích první maminky s dětmi, které utekly před válkou z Ukrajiny. Další rodiny se nám už hlásí ať už přes studenty nebo pedagogy. Na kolejích v Brně a v Lednici máme v tuto chvíli asi sto volných míst pro uprchlíky,” upřesnil Plaga. Do pomoci Ukrajině se zapojili také samotní studenti v rámci iniciativy Brno pro Ukrajinu.

O vypovězení smluv s institucemi v Rusku a Bělorusku hovoří také vedení dalších vysokých škol. Rozhodnutí v této věci se očekává v nejbližší době. Do pomoci Ukrajině se zapojují studenti z celé Moravy.

Autor: pjk, foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*