Univerzity vypovídají smlouvy institucím v Rusku a Bělorusku

Univerzity na Moravě ukončují smlouvy s partnerskými institucemi v Rusku. Reagují tak na probíhající invazi na Ukrajinu. Týká se to i Běloruska, které Rusku poskytlo vojenskou pomoc.

Masarykova univerzita vypověděla v sobotu s okamžitou platností smlouvy se čtyřmi ruskými univerzitami. Jde o ukončení dohod o spolupráci s Yugra State Univerzity v Chanty-Mansijsku, Lobačevského univerzitou v Nižním Novgorodu a smluv o výměně studentů s Udmurtskou univerzitou a Vyšší školou ekonomickou v Petrohradu.

„Je proto pro nás absolutně nepřijatelné spolupracovat v oblasti mezinárodních vztahů a vzdělávání s institucemi země, která opakovaně nerespektuje základní hodnoty civilizovaného světa. Jsme připraveni diskutovat o obnovení naší spolupráce pouze tehdy, když si budeme jisti, že principy demokracie, svoboda a respekt v Rusku definitivně zvítězily,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Masarykova univerzita přerušuje spolupráci na institucionální úrovni. Účelem vypovězení smluv není podle vedení školy postižení studentů nebo akademiků s ruským občanstvím, ale zrušení jakýchkoliv oficiálních vazeb s ruskými institucemi. “Ruské univerzity jsou státními institucemi a reprezentují stát, který napadl Ukrajinu a Masarykova univerzita je vypověděla právě na základě agrese Ruska vůči Ukrajině,” vysvětlila univerzita na svém webu.

Už minulý pátek rektor Bareš ve videu vyzval k toleranci vůči ruským studentům studujícím na Masarykově univerzitě. „I když s námi cloumají emoce a hněv, nemůže se obrátit vůči ruským studentům, studentkám, akademikům a akademičkám na Masarykově univerzitě. Oni jsou stejnou obětí Ruské federace jako ti, kteří nyní bojují na Ukrajině,“ doplnil Bareš.

Nemůžeme spolupracovat ani s Běloruskem

Vedení Mendelovy univerzity mezi instituce, se kterými vypovědělo partnerskou smlouvu, zahrnulo vedle ruských i ty z Běloruska. Škola nebude ani přijímat nové studenty z těchto zemí, do Ruska a Běloruska také nebude vysílat svoje zaměstnance a studenty. Návrh předložil rektor pověřený vedením univerzity Robert Plaga, dnes jej podpořil i akademický senát univerzity.

„V situaci agresivního porušení míru v Evropě a nerespektování mezinárodních smluv, mezinárodních závazků, lidských životů a práva na sebeurčení svobodných a demokratických států ze strany Ruské federace a Běloruska je zapotřebí dát jasně a rázně najevo, že takové chování do civilizovaného světa a do 21. století nepatří,” uvedl Plaga.

Účelem vypovězení smluv není podle něj postižení studentů nebo akademiků, ale zrušení jakýchkoliv oficiálních vazeb s ruskými a běloruskými institucemi. Studenti z Ruska a Běloruska, kteří na Mendelově univerzitě v současné době působí, mohou studium dokončit.

Přečtěte si  Ruský historik bude učit na Masarykově univerzitě, uprchl před Putinovou diktaturou

Univerzita se zároveň zapojila do pomoci Ukrajině. „O víkendu jsme ubytovali na našich kolejích první maminky s dětmi, které utekly před válkou z Ukrajiny. Další rodiny se nám už hlásí ať už přes studenty nebo pedagogy. Na kolejích v Brně a v Lednici máme v tuto chvíli asi sto volných míst pro uprchlíky,” upřesnil Plaga. Do pomoci Ukrajině se zapojili také samotní studenti v rámci iniciativy Brno pro Ukrajinu.

O vypovězení smluv s institucemi v Rusku a Bělorusku hovoří také vedení dalších vysokých škol. Rozhodnutí v této věci se očekává v nejbližší době. Do pomoci Ukrajině se zapojují studenti z celé Moravy.

Autor: pjk, foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*