V Brně a Ostravě někdo polil pomníky rudoarmějců červenou barvou. Případy vyšetřuje policie

Pomník rudoarmějců v Brně-Králově Poli

V posledních dnech došlo ke dvěma případům polití pomníku rudoarmějců červenou barvou, patrně šlo o vyjádření odporu proti Rudé armádě a komunismu. Na dřívější případ v Ostravě navázala včerejší akce v Brně, opět v režii neznámého pachatele. Poškození památníků vyšetřuje státní policie.

Rudá barva na rudém pomníku

Poškození památníku padlým rudoarmějcům ve středu hlídce v Králově Poli nahlásil muž, který tam uklízel ulici. “Strážníci vzápětí uviděli, že pomník v Božetěchově ulici pokrývá ve spodní části červená barva, která místy ještě stékala,” Pavel Šoba z tiskového oddělení strážníků . Barva je ve spodní části pomníku nad nápisem.

Pachatelům hrozí až roční vězení

Pro podezření ze spáchání trestného činu předali strážníci poznatky k případu státním policistům, uvedl mluvčí. Nabízí se právní kvalifikace poškození cizí věci, za které hrozí až roční vězení.

Opakovaně terčem vandalů a politické kontroverze

Památník je kulturní památkou. Místo je zároveň pohřebištěm padlých vojáků. V minulosti byl opakovaně terčem vandalů, pomalován byl například hákovým křížem. V centru pozornosti byl především v roce 2007, kdy z něj tehdejší místostarosta Králova Pole René Pelán nechal odstranit symbol srpu a kladiva.

Jde o druhý podobný případ v tomto týdnu. V Ostravě ve středu někdo poničil barvou památník Rudé armády v Komenského sadech.

Zdroj: ČTK, foto: Encyklopedie dějin města Brna

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*