V Brně demonstrovali lidé proti turecké ofenzivě proti Kurdům v Sýrii

Protesty proti turecké ofenzivě v Sýrii

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se ve středu v podvečer sešlo v Brně a Praze několik stovek lidí. Demonstrovali proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývali k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Akci pořádal Výbor na obranu revoluce v Rojavě. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Bezprostředně poté, co (americký prezident Donald) Trump vydal pokyn ke stažení amerických vojáků, zahájilo Turecko a jím podporované džihádistické milice minulou středu invazi do severní Sýrie, konkrétně autonomní oblasti známé jako Rojava. Kurdsko-arabské syrské demokratické síly čelí na více než 400 kilometrů dlouhé frontě ohromné přesile druhé nejsilnější armády NATO. Každým dnem přibývají civilní oběti,” uvedli organizátoři.

Odsoudit invazi podle nich nestačí. Požadují proto okamžité zavedení bezletové zóny nad severní Sýrií, uvalení ekonomických sankcí na Turecko a embarga na dovoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka.

Protesty proti turecké ofenzivě v Sýrii

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu kurdské Rojavy sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí, akce podle mluvčí strážníků Terezy Kadrnožkové byla klidná. Na náměstí byly k vidění syrské vlajky. Řečníci mimo jiné podpořili zákaz vývozu zbraní do Turecka. Požadovali také mezinárodní prošetření podezření z válečných zločinů, kterého se na území Rojavy turecké jednotky podle nich mohou dopouštět.

Podobná demonstrace proběhla také v Praze. Byly vidět kurdské a české vlajky a transparenty s hesly jako “Žádné zbraně Turecku”, “Svobodný Kurdistán, pryč se všemi tyrany”, “Ekonomické sankce pro Turecko” nebo “Erdogan je terorista”.

Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes informovala, že při turecké operaci na severovýchodě Sýrie proti syrským kurdským milicím zemřelo za týden 71 civilistů, včetně 21 dětí. Podle SOHR muselo také už na 300.000 lidí v oblasti opustit své domovy.

Přečtěte si  Mistrem ČR v řezu révy vinné je Slovák. 19. ročník soutěže vyhrál Michal Fraňo

Podle organizátorů dnešní demonstrace se objevují důkazy o páchání válečných zločinů, například popravy civilistů bez soudu. “Započalo etnické čištění severní Sýrie podobné tomu, které Erdoganova armáda provedla před rokem a půl v Afrínu. Turecká ofenzíva navíc povzbudila spící buňky takzvaného Islámského státu, které zintenzivnily své útoky,” uvádí organizace Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

Zdroj: ČTK Foto: facebook.com/majdafoto/

Doporučujeme


2 Comments

  1. a že ti stejní lidé nedemonstrují proti české mediální ofenzivě proti Moravě . Případně přímo za Moravu.

    • Chystám se demonstrovat za své Husovice, přesněji proti divokému odkládání všeho možného v blízkosti kontejnerů na tříděný odpad na rohu Lieberzeitovy a Vranovské. Kdy na to vlítnem?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*