V Brně, Ostravě i v zahraničí budou letos číst rumunští spisovatelé

Tomás Přidal: Opice v zrcadle a jahoda s gilotinou
Tomás Přidal: Opice v zrcadle a jahoda s gilotinou

Tři desítky rumunských spisovatelů a spisovatelek pozvali na Moravu pořadatelé Měsíce autorského čtení. Patrně největší literární festival ve střední Evropě začne v pondělí v Brně a probíhat bude také v Ostravě, Košicích, Vratislavi a ve Lvově. Jako první dostane slovo historik, literát a bývalý rumunský ministr zahraničí Adrian Cioroianu, po něm bude číst básník Tomáš Přidal. Večer bude živě přenášet Český rozhlas Vltava.

“Současná rumunská literatura je ve stejně dobré kondici jako tamní film, jen o tom nevíme, protože nám chybí překlady. Rumunská kultura, stejně jako celá země, jsou pro nás stále jakoby zahaleny v tajemném hávu, to chceme změnit,” řekla Renata Obadálková, koordinátorka programového týmu.

Podle pořadatelů se podařilo sestavit reprezentativní výběr rumunských autorů. “Bylo leckdy těžké je přesvědčit, že mají pět dní strávit ve vlacích a autobusech po cestě střední Evropou, ale nakonec se to podařilo a jsme spokojeni,” doplnila Obadálková. Přijede také rumunsky píšící moldavský prozaik Dumitru Crudu nebo básnířka Ana Blandianová.

Měsíc autorského čtení vznikl v Brně v roce 2000. “Rozhodně jsme tenkrát nepředpokládali, že se akce udrží 20 let, že získá zahraniční linii, která každoročně program obohatí o 31 autorů z jedné hostující země, a že se rozšíří do pěti měst a čtyř zemí,” uvedl ředitel festivalu Pavel Řehořík z brněnského nakladatelství Větrné mlýny.

Festival zahrnuje dvě hlavní programové linie: jedna z nich, domácí, reprezentuje literatury pořadatelských zemí, druhá písemnictví země, která je v daném roce čestným hostem,” popsal Řehořík. V každém městě se tak během měsíce představí nejméně dvaašedesát spisovatelů a spisovatelek. Celkem festival nabídne přes 300 čtení a k tomu další doprovodný program.

Z domácích autorů vystoupí například David Zábranský, Pavel Kolmačka, Tereza Semotamová nebo Pavla Horáková. Ze svých textů bude číst i Ján Sedal, někdejší herec HaDivadla, který loni utrpěl po útoku nepříčetného muže vážná zranění a několik měsíců strávil v nemocnici.

Ostravský Měsíc autorského čtení se stěhuje do divadelní Dvanáctky Nová komorní scéna Dvanáctka v budově Divadla Jiřího Myrona se snad konečně stane kotvou pro mezinárodní literární festival Měsíc autorského čtení (MAČ). Ten zatím putoval po Ostravě jak bludný Holanďan. „Festival sleduji od jeho vzniku a doufám, že v divadle už zůstane,“ říká Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského. 

Přečtěte si  Výstava i instalace památeční lavičky připomenou v Přerově nedožité 80. narozeniny zpěváka Pavla Nováka

Kompletní program najdete na webu festivalu.

Autor: red Zdroj: ČTK, autorskecteni.cz Foto: autorskecteni.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*