V Brně proběhne mezinárodní konference o výzkumu a využití myší

Mezinárodní konferenci Mouse Meeting Brno
Mezinárodní konferenci Mouse Meeting Brno

Tři dny hovorů a přednášek o myších čekají vědce, kteří přijeli do Brna na mezinárodní konferenci Mouse Meeting. Začíná dnes, hostí ji Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity. Dají se očekávat novinky v širokém spektru výzkumů.

Myš domácí stojí na pomyslném žebříčku laboratorních zvířat a modelových organismů pro vědecký výzkum na prvním místě. Chov myší je levný, rychle se množí a mají podobný počet genů jako člověk – tedy okolo 20.000.

Kromě laboratorních kmenů zaměřují vědci svou pozornost i na volně žijící populace myši domácí a její příbuzné druhy. Důvodem je snaha přesněji vysvětlit evoluční procesy v přírodních podmínkách. Klasické laboratorní kmeny myší postrádají dostatečnou genetickou proměnlivost, což je na jednu stranu činí ideálním pokusným zvířetem, na straně druhé však je nedostatečná variabilita limitujícím faktorem interpretace získaných výsledků.

Na předchozích ročnících konferencí Mouse Meeting se podařilo navázat fungující spolupráci mezi vědeckými skupinami. Díky ní jsme dokázali sloučit dílčí kolekce kmenů myší domácích a jejich blízce příbuzných druhů, odvozených od divokých populací,” řekl Macholán. “Tato sbírka je nyní světovým unikátem co do obsahu i rozsahu a je umístěna v chovném zařízení Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ve Studenci,” dodal vědec.

Myši dobře “posloužily” i zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi, který žil a bádal v Brně. Některé prameny uvádějí, že sám začínal své pokusy křížením různých barevných variet myší, každopádně platnost jeho základních zákonů dědičnosti byla později potvrzena právě na myších.

Konference Mouse Meeting se koná popáté, poprvé v ČR. Předtím se badatelé sešli mimo jiné v Německu a Švýcarsku. V Česku konferenci pořádá Ústav živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem biologie obratlovců a Masarykovou univerzitou.

Zdroj: ČTK Foto: freepik.com

Související články

Přečtěte si  Expedice z Masarykovy univerzity během rekordně krátkého pobytu v Antarktidě potvrdila výskyt ptačí chřipky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*