V Brně prorazili poslední metry 334 metry dlouhého tunelu pro šaliny. Umožní rozšíření městského okruhu

Bezmála 4 měsíce probíhala ražba 334 metry dlouhého tunelu skálou v brněnské Žabovřesské ulici. Teprve ve čtvrtek odpoledne se podařilo dělníkům prorazit poslední metry díla, které umožní budoucí rozšíření městského silničního okruhu v nejužším místě v údolí řeky Svratky mezi Pisárkami a Žabovřeskami.

Odstřely skály na Žabovřeské začaly letos 3. května. Spotřebováno bylo 13 tun trhaviny a vyvezlo se celkem 30 tisíc m3 zeminy. Na raženou část tunelu bude navazovat dalších 167 metrů tunelu, který je budován na dně bývalého lomu a po dokončení bude zasypán. Šaliny tak budou projiždět více jak půlkilometru podzemím.

Přeložením tramvajové tratě do tunelu vzniká prostor pro rozšíření zdejší přetížené komunikace a revitalizaci celé oblasti. Následovat budou práce uvnitř tunelu tunelu a v budované únikové štole, na opěrných zdech a dalších prvcích. První šalina by tudy měla projet v lednu 2023.

Děkuji za trpělivost obyvatelům z přilehlých lokalit i motoristům, protože diskomfort spojený s pracemi přece jen komplikoval letošní léto. Stejně ale děkuji také stavbařům za rychlost, s jakou postupovali, i za to, že se vše podařilo zvládnout bez výraznějších omezení,” uvedla po symbolickém proražení posledních metrů tunelu brněnská primátorka Šárka Vaňková.

Stavba Velkého městského okruhu v úseku Žabovřeská začala na podzim roku 2018. Projekt do budoucna odstraní zúžení mezi dvěma již vybudovanými úseky. Podél stávající dvoupruhové silnice je vedena tramvajová trať. Úzký koridor mezi řekou a skalním masivem neumožňuje vést vedle sebe čtyřpruhovou komunikaci velkého městského okruhu společně s tramvajovou tratí. Realizací stavby se zúžení odstraní a tím se zklidní doprava v celém severozápadním sektoru města až po výjezd z Husovického tunelu. Tyto necelé 2 kilometry silnice jsou nesmírně důležitou částí brněnské dopravy.

Autor: red Foto: FB Šárka Vaňková, Brno.cz

Související články

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*