V Brně prudce vzrostly ceny bytů, za metr čtvereční zaplatíte přes sto tisíc

Rezidenční lokalita Ponava v Králově Poli

Ceny za nové byty v Brně meziročně vzrostly až o čtvrtinu. Není tak výjimkou, že zájemce zaplatí za metr čtvereční přes sto tisíc korun. Trend zdražování nemovitostí posílila inflace i ceny energií.

Metr čtvereční za nový byt na území Brna stál v roce 2021 průměrně přes sto tisíc korun. U novostaveb se kromě ceny zvýšil i jejich prodej, dokonce nejvíc za posledních třináct let. Vliv na to má mimo jiné větší počet bytů v nabídce. Začátkem letošního roku bylo na trhu dostupných 750 nových bytů. V pravidelné analýze trhu s novým bydlením to uvedl ředitel společnosti Impera Styl František Šudřich, který vývoj cen a prodejů dlouhodobě sleduje.

“Pro prodejce brněnských novostaveb bylo druhé čtvrtletí nejúspěšnějším kvartálem od ekonomické krize před třinácti lety. Zájem o nové byty nepolevil ani v závěru roku, a to i přes rostoucí ceny hypoték,” uvedl Šudřich. Podle něj je to dáno mimo jiné tím, že roste počet investičních nákupů. “Někteří kupující, kteří nákup zvažovali či oddalovali, se navíc zalekli rostoucích sazeb a v druhé polovině roku se snažili ještě realizovat plánované nákupy za přijatelný úrok,” komentoval analytik.

Převažuje jednopokoj

Podle analýzy byly nejoblíbenější dispozicí u nových bytů v loňském roce byty jednopokojové, které tvořily čtyřicet procent prodaných bytů. Zájem o ně se meziročně zvýšil o čtvrtinu. Do roku 2020 přitom měli kupující největší zájem o byty dvoupokojové.

“Průměrná cena za čtvereční metr v novostavbě se od roku 2015 zdvojnásobila. Zatímco tehdy byla průměrná cena 50.200 korun za čtvereční metr, v roce 2021 vystoupala na 100.100 korun,” shrnul Šudřich. Vzrůst cen podle něj ovlivnila mimo jiné vysoká poptávka, její ochlazení na konci roku přineslo i stagnaci cen.

Nabídka bytů roste

Nabídku nových bytů loni rozšířila zejména výstavba v části Brna kolem ulic Cejl a Bratislavská na území městské části Brno-střed. “Tato část města, přezdívaná brněnský Bronx, se dočkala nebývalého rozvoje rezidenční výstavby, který se v uplynulém roce projevil také v počtu realizovaných transakcí. V celé městské části Brno-střed se prodalo 490 nových bytů,” popsal situaci v centru moravské metropole Šudřich. Druhou nejoblíbenější lokalitou byla městská část Královo Pole s 263 prodanými byty. Staví se zde zejména v lokalitách Sadová a Ponava.

Přečtěte si  Město Brno postaví dvě nové školy v rozvíjejících se lokalitách Sadová a Nová Zbrojovka

Vedení města chce do budoucna urychlit výstavbu novostaveb. Jedná se přitom o stávající projekty i nové lokality, které se objevily v aktuálně projednávaném novém územním plánu. Nejnověji se v hledáčku brněnských radních objevily pozemky při ulici Holzova v Líšni. Na základě požadavku městské části bude zpracována podrobná územní studie.

Zdroj a foto: Impera Styl

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*