V Brně ukážou vynálezy Leonarda da Vinci, výstava putuje Evropou

Interaktivní výstava o Leonardu da Vinci putuje celou Evropou. Na fotce je ukázka z estonského Tallinnu.

Přes padesát modelů technických zařízení sestrojených přesně podle plánů renesančního génia Leonarda da Vinci představí Technické muzeum v Brně. Interaktivní výstavu, kterou už po celé Evropě viděly více než tři miliony návštěvníků, muzeum otevře už v úterý 8. března.

Modely vynálezů byly zhotoveny zručnými italskými řemeslníky, a to pouze s využitím dobových materiálů a postupů. Výstava nabídne i reprodukce slavných da Vinciho uměleckých děl, jako je Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. Exponáty budou vidění v brněnském technickém muzeu do konce roku.

„Chceme představit především technické vynálezy této jedinečné a všestranné osobnosti, tedy důmyslnou techniku, za kterou jsou návštěvníci zvyklí do Technického muzea v Brně pravidelně chodit,“ uvedl Josef Večeřa, náměstek ředitele muzea a současně garant výstavy. Da Vinciho vynálezy podle něj pokrývají celé spektrum různých technických oborů.

“Technická dokonalost spočívá v detailech a jejich propojení. Stejně obdivuhodně přesně do sebe zapadají ozubená kola, písty či páky modelů technických zařízení, které si obdivovatelé renesančního génia na naší nové výstavě naplno užijí,“ láká na výstavu Večeřa. Zároveň také dodává, že rozpohybováním interaktivních exponátů děti i dospělí lépe pochopí matematické a fyzikální principy.

Návštěvníci si zahrají na renesančního génia

Přímo v prostoru výstavy je připravena interaktivní sekce s názvem „Dílna Leonarda da Vinci“ s edukačními programy pro žáky a studenty škol všech stupňů, pro rodiny s dětmi i individuální návštěvníky. Zájemci se zde seznámí s obráceným písmem, jež používal da Vinci, vyzkouší si funkční technické vynálezy a některé z nich, jako například speciální most bez použití jediného hřebíku, si dokonce sami vyrobí.

Edukační oddělení muzea připravuje také online hru s názvem „Dvanáct tváří génia“, kterou si školáci mohou zahrát na tabletech a jednotliví návštěvníci prostřednictvím mobilních aplikací. Ve výtvarně technické dílně i výstavním prostoru muzeum připraví doprovodné programu, kde bude možnost zkusit třeba namalovat obraz jako Leonardo da Vinci, včetně přípravy malířských potřeb a míchání vlastních barev.

Účastníci programů proniknou rovněž do principu fungování budoucích fotoaparátů prostřednictvím camery obscury, pojmenované takto ve spisu Codex Atlanticus samotným renesančním géniem. Nadšení konstruktéři a modeláři se mohou v rámci dílen pustit i do výroby funkčního modelu da Vinciho padáku.

Výstavu připravilo Technické muzeum v Brně ve spolupráci s renomovanou firmou ARANEUS z polského Krakova.

Přečtěte si  Mozková banka v Olomouci podpoří vývoj léčby Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby

Zdroj: Technické muzeum v Brně, foto: ARANEUS

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*