V brněnském kostele svaté Maří Magdaleny se objevily trhliny. Má narušenou statiku

V kostele svaté Maří Magdaleny v Masarykově ulici v Brně začal kvůli trhlinám ve zdech průzkum statického stavu budovy. Na začátku června se v kostele objevily malé trhliny v klenbě nad oltářem a nyní technici zjistili, že se věž kostela začíná od zbytku stavby odpojovat. Kostel je proto od 17. června pro veřejnost uzavřený.

Kostel byl zvláštní tím, že zde probíhala nepřetržitá modlitba díky vystavené Nejsvětější svátosti, takže se sem lidé chodili modlit. Kostel nachází v blízkosti nádraží, proto byl velmi vyhledávaným místem pro věřící z Brna a okolí. Byla tady i stálá zpovědní služba,” uvedl farní vikář kostela svaté Maří Magdaleny Pavel Kafka. Nyní se Nejsvětější svátost i zpovědní služba přesunuly do kostela Nalezení Svatého kříže na Kapucínském náměstí.

Interier kostela sv. Maří Magdaleny

Na začátku června se v kostele objevily vlasové trhliny v klenbě nad oltářem. “Opravdu to byly tehdy jen jemné trhliny, mysleli jsme, že nám tam snad zatekla voda z rýny (střešní žlab) a nevěnovali jsme tomu velkou pozornost. Za pár dní se trhliny začaly zvětšovat a byly mnohem viditelnější. Rozestupovaly se, byly viditelné i zvenku, proto jsme začali hledat příčinu. Pořád jsme si mysleli, že příčinou je spodní voda nebo déšť, ale posléze jsme zjistili, že byla poškozená kanalizační přípojka,” uvedl
technik stavebních investic brněnského děkanství Libor Kubíček.

Do základů kostela se tedy dostala spodní voda a to způsobilo pokles podloží a věže kostela, která začala vyvracet stěny kostela. “Kostel je postaven na základech původních starých domů. I z těchto důvodů je možné, že jsou tady statické problémy,” uvedl odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda.

Ještě není jasné, kdy začne samotná rekonstrukce kostela. Technici musí udělat další statické průzkumy, vytvořit projekt rekonstrukce a všechno konzultovat s památkáři. Podle odhadu Libora Kubíčka by mohla rekonstrukce začít nejdříve za rok. Kromě zajištění nosných konstrukcí kostela, věže a fary počítají technici i s opravou střechy a obnovou fasády.

Přední část kostela svaté Maří Magdaleny se překrývá s místem, kde stávala ještě v 1. polovině 15. století synagoga. Po vykázání Židů byla asi roku 1454 synagoga přeměněna na kostelík sv. Maří Magdaleny. Během obléhání Brna Švédy museli františkáni opustit klášter před hradbami a náhradou dostali  kostelík sv. Maří Magdaleny s přilehlými čtyřmi domy. Zbudovali nový kostel, který 16. dubna 1673 vysvětil olomoucký biskup Karel Liechtenstein.  Kostel projektoval pravděpodobně Ondřej Erna. Dnešní podoba kostela pochází z doby po roku 1852, kdy vyhořel, a proto byl nově přestaven do jednodušší podoby s novorománskou věží.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Autor: red Zdroj: ČTK, mari-magdalena.cz Foto: mari-magdalena.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*