V centru Ostravy roste budova jako ze sci-fi. Organica nabídne pracovní prostor pro tisíce lidí

Vizualizace supermoderní administrativní budovy Organica

Obrysy supermoderní administrativní budovy Organica jsou na bývalém brownfieldu v Ostravě čím dál zřetelnější. Developer CONTERA už dokončil základy. Stavba, která se pochlubí inteligentním řídícím systémem, začíná růst do výšky. Je to evropský unikát, nešetřil nadšením během tiskové konference hlavní architekt Ludvík Seko.

Inteligentní administrativní budova Organica byla oficiálně představena v loňském roce. Dubnová tisková konference se věnovala především architektonické stránce projektu. Kromě zástupců CONTERY, hlavního nájemce Tietoevry a ostravského magistrátu se jí proto zúčastnili i autoři ze Schindler Seko Architects.

Projekt odpovídá i potřebám společnosti Tietoevry, která po dokončení v druhém kvartálu 2023 obsadí zhruba dvě třetiny objektu a využije Organicu jako svou novou centrálu pro střední Evropu. Mezinárodní IT gigant počítá s tím, že část jeho zaměstnanců bude pracovat odsud a část na dálku a některá pracovní místa budou sdílená.

„Organica přesně vystihuje hodnoty naší společnosti jako jsou otevřenost a inovativnost, čemuž nasvědčuje i fakt, že naši zaměstnanci svými návrhy přispěli k designu kanceláří. Věříme, že díky stěhování z nynější vertikálně postavené budovy do horizontálně koncipované si budeme na pracovišti blíže. V otevřeném prostoru, kde do sebe lidé přeneseně „narážejí“ vznikají skvělé nápady a inovace,“ uvedla Jana Krajcarová, HR manažerka Tietoevry.

Jako ve vesmírném modulu

Organica roste na území bývalého brownfieldu v oblasti Karolina jako svébytný solitér. Půdorys připomíná čtyřlistou vrtuli nebo vesmírný modul, který na ploše přistál a roztáhl se do všech stran. „Díky tomu, že budova nemusí výrazněji reagovat na okolní zástavbu, jsme mohli vytvořit symetrický půdorys, který se pomyslně točí kolem veřejně přístupného kruhového atria se zelení,“ přibližuje Ludvík Seko. Zaoblené budou i zelené plochy, které vzniknou v přilehlém parku.

„Území Karoliny značně symbolizuje vývoj Ostravy posledních několika desetiletí. Její postupný přerod v město, které si na jednu stranu zachovává své historické a kulturní dědictví a dává mu novou funkci, například sousední památkově chráněné budovy Trojhalí, a na druhou stranu připravuje podmínky pro vznik projektů moderní architektury,” uvedl ostravský primátor Tomáš Macura. “Existencí řady kdysi průmyslově využívaných či nezastavěných proluk k tomu má i skvělé dispozice. Budovu Organica považuji za jeden z příkladných projektů nové tváře Ostravy,“ doplnil Macura.

Přečtěte si  Ledové střípky z hokejového šampionátu: divácký rekord, úžasná atmosféra i zlatá radost

Organické tvary budovy se snoubí s industriálními prvky a moderními technologiemi uvnitř. Fasádu tvoří skleněná okna s černými hliníkovými zalamovanými klapkami širokými půl metru a vysokými přes celé patro. Díky klapkám vypadá budova z různých úhlů odlišně. Mezi etážemi budou umístěny pásy z perforovaného plechu.

Parkování bude možné najít díky mobilní aplikaci a své místo zde najdou nabíjecí stanice pro elektromobily i elektrokola. U laviček, které se nacházejí v klidovém prostoru atria, bude možné USB nabíjení. Architekti počítají se systémem využívání dešťových vod na zálivku i střešními fotovoltaickými panely, díky nimž bude Organica částečně energeticky soběstačná.

„Ostravané mohou nyní sledovat, jak Organica roste. Na konci letošního roku dokončíme fasádu a na začátku příštího začne Tietoevry s přípravami svých kancelářských prostor. Ostatní kancelářské a obchodní prostory obsadí další nájemci, s nimiž nyní intenzivně jednáme,“ říká Dušan Kastl, výkonný ředitel CONTERY.

Dalším významným ostravským projektem developera je Contera Park Ostrava D1 v Hrušově, kde se v létě dokončí obří skladový prostor. Park bude využíván především pro lehký průmysl, sklady a výrobu. Velkou předností parku je podle CONTERA ideální dopravní napojení, blízkost dálnice D1 a železniční trati do vnitrozemí, ve směru na Polsko a Slovensko.

Zdroj a foto: CONTERA

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*