V Dlouhé Loučce zachraňují monumentální barokní zámek. Aktivity zaštiťuje místní spolek

Kdysi významné řádové sídlo, dnes téměř ruina

Nedávno založený spolek Zámecký tým Dlouhá Loučka usiluje o záchranu a obnovu místního barokního zámku, který se dlouhodobě nachází ve velmi špatném stavu. Pro tento účel spustil SOS kampaň, v jejímž rámci vyzývá k pomoci a finančním darům. Přispět lze na transparentní účet.

Jeden z nejohroženějších zámků

Součástí obce Dlouhá Loučka na severní Moravě je monumentální barokní zámek Horní Dlouhá Loučka z počátku 18. století. Zámek patří k nejohroženějším v České republice a reálně hrozí jeho zřícení nebo zbourání. Objekt nedávno získala obec, která však nemá prostředky na jeho opravu. Náklady na realizaci záměru vybudovat v objektu startovací byty dosahuje výše asi 100 mil.

Zámek Horní Dlouhá Loučka kolem roku 1900

Občané zachraňují svůj zámek

Pro účel získání prostředků a pomoci byl na začátku srpna tohoto roku založen Zámecký tým, který organizují místní aktivní občané. Cílem spolku je revitalizace, provozování, propagace a popularizace zámku Dlouhá Loučka. „Zámecký tým již podporuje mnoho sympatizantů z řad občanů, jako reakce na fakt, že jsme jako občané de fakto všichni ‚spoluvlastníci‘ monumentálního barokního zámku,“ uvádí spolek na svých stránkách.

Kdysi významné řádové sídlo, dnes téměř ruina

Zámek Horní Dlouhá Loučka byl založen Řádem německých rytířů a existoval původně jako jedno z významných sídel řádu na Moravě. Pohnutá historie zanechala na objektu mnoho těžkých ran, tou největší však byl požár 8. prosince 1985, který zachvátil celou monumentální stavbu a celý komplex, mimo novobarokní kapli sv. Alžběty, vyhořel. Od té doby zámek chátral. Postupně odtud mizely balustrády, mříže a další vzácné věci.

Požár v roce 1985

Soukromí majitelé se o zámek nestarali, záchranu vzala na svá bedra obec

V roce 1990 získal budovu soukromý majitel. V průběhu let se vystřídalo několik dalších majitelů, ale žádný z nich neměl v úmyslu zámek obnovit. Jeden z nich později požádal ministerstvo kultury, aby zámek vyškrtlo ze seznamu nemovitých kulturních památek, čemuž bylo v roce 2014 vyhověno. V dubnu 2017 se v délce několika desítek metrů zřítila jedna z hlavních zdí.

Poslední soukromý majitel po zdlouhavých jednáních nabídl obci prodej zámku a přilehlých parcel za 300.000,- Kč. Členové zastupitelstva na odsouhlasili v létě 2018 odkup zámku a pozemků. Obec se tak zavázala vlastní monumentální památku zachránit a účelně obnovit.

Přečtěte si  Letní filmová škola 2024 v Uherském Hradišti nabídne i komentované prohlídky věznice

Zdroj a foto: Zámecký tým Dlouhá Loučka, zamekdlouhaloucka.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*