V důsledku dešťových srážek stouply hladiny vodních toků. Nejhorší je situace na Dyji

Ilustrační snímek

Oblast povodí Moravy od pátečního rána zasáhl vytrvalý déšť. Srážkové úhrny na většině území povodí Dyje překročily 30 mm za 24 hodin, na Znojemsku až 50 mm za 24 hodin. V důsledku dešťových srážek došlo k vzestupům hladin vodních toků s dosažením prvních, místy druhých stupňů povodňové aktivity.

Český hydrometeorologický ústav vydal již ve čtvrtek výstrahu před povodněmi s nízkým stupněm nebezpečí pro oblast jižní Moravy, Vysočiny, jižních Čech a Pardubicka. Na výstrahu zareagoval státní podnik Povodí Moravy preventivním uvolňováním vody ze zásobních prostor vodních nádrží, které byly naplněné, aby mohly čelit očekávaným dopadům sucha. Už během čtvrtečního dopoledne vodohospodáři zvýšili odtok z vodních nádrží Vranov, Vír, Brno, Znojmo a Nové Mlýny.

Vytrvalé srážky způsobily během pátečního odpoledne a večera první stupně povodňové aktivity na Moravské Dyji, Jihlavě, Oslavě, Svratce, Křetínce, Želetavce, Jevíčce a Třebůvce. Výjimečně byl dosažený druhý stupeň povodňové aktivity, a to v profilu Balinka v Balinách a na Poříčí v Brně. Hodnoty průtoku v Brně na Poříčí jsou ovlivněny probíhající stavbou a ve vazbě na to je také řízený odtok z vodní nádrže Brno, který je udržovaný na takzvané neškodné úrovni.

Posledním prvkem Dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy je soustava nádrží Nové Mlýny. Ta v průběhu pátku zvýšila odtok do Dyje až na hodnotu 150 m3/s. Průtok v Dyji tak řízeně dosáhl prvního stupně povodňové aktivity. Ve spolupráci s Lesy ČR byla část průtoku z Dyje převedena do obory Soutok, kde došlo k řízenému zaplavení lužních lesů.

Srážky ustávají, hladiny toků by měly o víkendu klesat

Z pátku na sobotu dochází k postupnému ustávání srážek. Nejvyšší srážky za posledních šest hodin spadly v oblasti Vranova (11,9 mm) a Jemnice (9,1 mm). Na zbytku povodí Moravy nepřekročily 6 mm.

V průběhu noci byly dosaženy druhé stupně povodňové aktivity na 8 místech. Aktuálně je 2. SPA na Jihlavě v Bransouzích a Ptáčově, Moravské Dyji v Janově, Želetavce v Jemnici, na Oslavě pod VD Mostiště a v Nesměři a na Svratce ve Veverské Bítýšce. Na většině míst dochází ke kulminaci.

Vodní nádrže transformují povodně, na odtocích vodohospodáři udržují neškodné průtoky. Do VD Vranov přitéká 100 m³/s, na odtoku vodohospodáři udržují 45 m³/s, přítok do VD Nové Mlýny činí 215 m³/s, na odtoku je 150 m³/s, přítok do VD Vír je 27 m³/s, na odtoku vodohospodáři udržují 12 m³/s.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Během dne by se situace měla uklidňovat.

Autor: red Zdroj a foto: Povodí Moravy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*