V jedné z nejstarších moravských obcí se slavilo. Příštpo si připomnělo 1 000 let od první zmínky

Kulatiny oslaví každý z nás za svůj život mnohokrát, ale komu se poštěstí oslavit neuvěřitelných 1 000 let? Přitom ještě nedávno slavili jen 800 let. Nález historické mapy z roku 1023, na které bylo zaznačeno i Příštpo však všechno změnil a potvrdil mnohem delší exstenci obce. A příštěpští se takto vzácného výročí chopili s velkou parádou! Místní ženy se společně domluvily a napekly buchty, aby bylo na stolech pro návštěvníky něco dobrého k zakousnutí. Přijeli profesionální i dobrovolní hasiči, policisté i psovodi se svými ukázkami, nechyběli stánkaři, a také byla požehnána lípa, která byla zasazena na počest výročí obce.

Slavnostní den, který proběhl 24. 6. 2023, byl zahájen mší svatou pod otevřeným nebem
na nově zrekonstruovaném prostranství u dětského a víceúčelového hřiště. Mezi tím příštěpské ženy shromáždily připravené lahůdky v obecním obchodě, kde byly za pomoc při přípravách odměněny květinou od místostarosty obce Petra Šárky. Celkem se rozdalo 36 květin!

Návštěvníci si mohli prohlédnout otevřenou hasičskou zbrojnici s poháry a fotografiemi, které zachycují bohaté sportovní úspěchy SDH Příštpo. Vystavená byla i nová technika, na kterou obec s pomocí dotace přispěla ve výši 479 999 korun. Šek předal starosta obce Antonín Vítámvás. V hasičárně prováděli zájemce starosta SDH Milan Stuchlík st. a velitel SDH Josef Špaček. Výstavu zachycující historii obce nachystala v zasedací místnosti Jaroslava Stuchlíková. Lidé mohli nahlédnout také do nového obecního úřadu.

Od 13:00 se přesunula slavnost na hlavní místo dění, a to na sportovní hřiště na Strážnici. Zde k návštěvníkům promluvil starosta obce a předal květinu nejstarší obyvatelce Příštpa paní Zdeně Karšulínové. Program pokračoval vystoupením sboru ZŠ Jaroměřice nad Rokytnou, přijeli zazpívat také vinaři z Moravských Knínic a mladým hasičům SDH Příštpo byly předány dodatečně z rukou starosty a velitele příštěpského SDH medaile za krásné 2. místo z okresního kola hry Plamen.

Sjelo se dvacet stánkařů, s plošinou přijeli profesionální hasiči z Třebíče, ukázku předvedli také psovodi, nad Příštpem přeletěl vrtulník Armády České republiky a hasičskou techniku předvedli dobrovolní hasiči z Jaroměřic nad Rokytnou.

Bohatý program pro všechny generace a dobré jídlo

Celé odpoledne byl připraven také bohatý program pro děti. Nádherný stan plný aktivit, a dokonce akvárium plné ryb si připravil rybářský spolek z Příštpa, střelbu na terč a poznávací aktivity zvěře a jejich stop měli nachystané místní myslivci a aktivity s požární tematikou nachystali mladí hasiči SDH Příštpo.  Nechyběl skákací hrad, obří nafukovací skluzavka, malba na obličej, zaplétání copánků s kanekalonem a tečkou za dětským programem byla hasičská pěna.

Návštěvníci si mohli za lidové ceny nakoupit gulášek a živáňskou pečeni připravenou myslivci, dál si mohli pochutnat na uzené cigáře, či klobásce, nechybělo pečené prase a chuťovkou byl chléb se škvarkovkou. O milovníky vína, sýrů a oříšků se postaraly majitelky vinotéky Rosnička a výbornou kávu s palačinkou připravil pan Kocourek ve svém Cafe house. Obec se pak postarala o točené pivo, limonádu a jiné pochutiny.

Přečtěte si  Do Zlína zamíří elita evropské rally včetně jedenáctinásobného vítěze Kopeckého

Celé odpoledne přispívala ke krásné atmosféře kapela Phoenix. Nádhernou tečkou za slavností byl ohňostroj.

Toto nádherné výročí bylo krásnou příležitostí, kdy se spojili všichni obyvatelé obce nejen při samotné slavnosti, ale především při přípravách. Bez pomoci každého, kdo byl ochoten nezištně a dobrovolně přiložit ruku k dílu, by se toto výročí jen stěží vydařilo tak, že každému z návštěvníků zůstane při vzpomínce na tento úžasný den milý úsměv na rtu.

Autor: red Zdroj a foto: Kateřina Tomšíčková, redakce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*