V Jihlavě vznikne Ukrajinský dům, pomůže matkám s dětmi

Zástupce ředitele jihlavské městské policie Stanislav Maštera v jednom z pokojů Ukrajinského domu.

Bývalý dům dětí a mládeže v Jihlavě poskytne přechodné ubytování až pro třicet ukrajinských uprchlíků. Bude sloužit také jako kontaktní a komunitní centrum.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny, kteří zamířili do Jihlavy, najdou zázemí v bývalém jihlavském domě dětí a mládeže v ulici Brněnská. Jeho otevření je v plánu na tento týden. “V patře budou pro příchozí připraveny pokoje na přechodné ubytování o celkové kapacitě třiceti míst. Pokud to situace dovolí, bude mít každá rodina vlastní místnost. V přízemí vznikne komunitní zázemí,” uvedla tisková mluvčí města Lucie Maxová.

V nově vzniklém Ukrajinském domě jsou k dispozici postele včetně matrací a lůžkovin, které poskytla armáda se zdravotníky. „Zapůjčené věci pomáhali v minulých dnech stěhovat strážníci, zaměstnanci úřadu, asistenti prevence kriminality a lidé, kteří vykonávají na městské policii soudem uložený trest,“ upřesnil ředitel jihlavských strážníků Jan Frenc.

Východisko pro další cestu

Ve všech patrech je k dispozici společné sociální zařízení, jako jsou sprchy a toalety. Nechybí ani kuchyňský kout s pračkou, mikrovlnkou, troubou a lednicí, které zajistily Služby města Jihlavy. V budově bude také sklad dobrovolnické pomoci, komunitní a kontaktní centrum i prostor pro dobrovolníky.

„Během chvíle jsme dokázali vytvořit důstojné zázemí lidem, kteří prchají před válkou. Půjde o přechodné ubytování, ve kterém by měli lidé strávit zhruba týden, než se jim podaří najít bydlení na delší čas,“ uvedla jihlavská primátorka Karolína Koubová. Ukrajinský dům zřizuje právě jihlavský magistrát.

V současné době jsou lidé prchající před válkou ubytováváni na přechodnou dobu v ulici Husova, kde má příspěvková organizace města Brána Jihlavy penzion. Veškerá agenda by se tak měla v následujících dnech přesunout právě do ulice Brněnská tak, aby dům v ulici Husova mohl opět sloužit svému účelu.

Jihlava kromě ubytování nabízí uprchlíkům také jízdné v MHD na tři měsíce zdarma, překlady informačních materiálů nebo koordinaci dobrovolníků.

Zdroj a foto: město Jihlava

Související články

Přečtěte si  Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2023 se účastní rekordní počet firem

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*