V jihlavském Turistickém informačním centru vystavují papírové modely domácích i zahraničních turistických cílů

Modelář František Nevosad slepil za 40 let práce tisíce papírových modelů, za které získal přes sto medailí. Většinu vytvořil v kuchyni jeho bývalého jihlavského bytu. Nyní je představuje výstava v jihlavském Turictickém informačním centru, která se zaměřuje na významné stavby od nás i ze zahraničí.

František Nevosad lepí papírové modely již přes čtyřicet let. Jeho díla zobrazují nejen turistické cíle z České republiky a zahraničí, ale i smyšlené romantické stavby, sedm divů světa či různé armádní stroje. Tisíce papírových modelů, které vycházely v různých časopisech, propagačních magazínech či byly k dostání na modelářských výstavách, měl schované v bezmála stovce krabic v garáži jeho domu ve Vysokých Studnicích. Nyní se však miniatury opět podívaly na světlo světa, a to při unikátní výstavě v TIC Matky Boží 22.

Modelář nejvíce miniatur vytvořil v malé kuchyni jihlavského bytu, kde dříve bydlel. „Nejsložitější byla ruská ponorka, měla velké množství raket,“ zmínil při instalaci výstavy autor a dodal: „největším modelem, co jsem ale kdy dělal, byla raketa – bombardér B29, který je vysoký 130 cm a široký 90 cm. Na ten největší se ale zatím chystám a měl by mít metr a půl!“

Z turistických atrakcí byla dle slov modeláře nejsložitější katedrála sv. Víta, jelikož má mnoho opěrných pilířů. Jeho nejoblíbenějším modelem je budova Maměnka z Pusteven na Radhošti, který lepil celkem dvanáctkrát. Na tuto výstavu se však vešla pouze ve čtyřech vyhotoveních různých měřítek.

Pozoruhodné je také to, že všechny turistické cíle, které má ve své sbírce modelů, osobně navštívil. Je držitelem 2500 ks dřevěných turistických známek. Z výrobny známek v Janovicích u Rýmařova dokonce obdržel zlatý odznak za nasbírání 1500 ks po sobě jdoucích turistických známek.

Získal více než sto medailí

Kromě modelářství je František Nevosad také sběratelem známek. K oběma činnostem ho však dostala jeho první vášeň – sběr nálepek od sirek, kterých vlastní několik desítek tisíc. „Získal jsem je buď sám nebo s pomocí z Filumenistického klubu v Brně a Českých Budějovicích,“ doplnil.

Klubovou základnu má modelář v Prostějově. Výsledky své práce vystavoval již v Praze či Brně, v roce 2011 dokonce vyhrál celorepublikovou modelářskou ligu. Čelní pozice však obsazoval i v dalších ligových letech, z modelářských soutěží různých kategorií vlastní více než 100 medailí. Je také držitelem poháru starosty města Prostějova za model městské památkové rezervace. Modely vystavoval také na Vysočině, například v Brtnici či v Třebíči.

Přečtěte si  Ostravská zoo láme rekordy: Návštěvnost překročila hranici 100 000 již v dubnu

Mezi papírovými modely vystavenými na turistickém informačním centru je například soubor Letohrádek Hvězda, Bílá věž z Hradce Králové, Vranov nad Dyjí, Zámecký areál Třebíč, pardubická Zelená brána, Hrad Kost či původní podoba zříceniny hradu Rokštějn.

Výstava zde bude přístupná do konce února, a to v otevírací době centra, které je k nahlédnutí zde.

Autor: red Zdroj a foto: Město Jihlava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*