V Komárně se sešli zástupci regionů žádajících větší samosprávu, včetně Moravy. Řešil se i problém sucha

Komárno/Komárom

Slovenská část Komárna hostila 23.-24. září ustavující schůzi Středoevropské skupiny evropské parlamentní strany Evropská svobodná aliance (European Free Alliance, EFA). Zástupci regionů, žádajících autonomii, jednali o možnostech meziregionální spolupráce a rozvíjení myšlenky Evropy regionů. Zazněly přednášky na téma voda v krajině. Své zastoupení měla i Morava. Vedle ní skupina sdružuje například regiony Bavorska, Slezska či Vojvodiny.

Morava měla své zastoupení

Přibližně čtyřhodinové ustavující jednání Středoevropské skupiny EFA proběhlo v pondělí 23. 9. 2019 v Patincích u Komárna. Jednacím jazykem byla angličtina. Hostitelskou stranou byli maďarští křesťanští demokraté ze Slovenska, mluvčím skupiny by zvolen Cristian Kollmann z Jižních Tyrol, Moravu zastupoval předseda Moravského zemského hnutí Ondřej Hýsek. „Atmosféra byla přátelská, nekonfrontační, konstruktivní, nebylo těžké nalézat kompromisy“, uvedl Hýsek. Středoevropská skupina Evropské svobodné aliance se bude scházet dvakrát ročně, aby prodiskutovala problémy, kterým čelí každý region, a připravila se na výroční Valná shromáždění EFA.

„Mnoho desítek let se hovoří o tom, že by Evropu posílila intenzivní regionální spolupráci uvnitř Evropské unie, a to i přes hranice jednotlivých členských států. Ve střední Evropě sdílíme společnou geografickou polohu, kulturní hodnoty a často i minulost uvnitř Rakouska-Uherska. Skupina V4 nepřispívá k tvorbě Evropy regionů, spíše je v EU brána jako kverulantské uskupení nacionalistických států, jež se chovají nekonstruktivně k EU a vyloženě macešsky k vlastním regionům a zemím, jakou je například i Morava.“ komentuje současnou situaci Hýsek.

Zúčastnilo se celé předsednictvo evropské strany

Na jednání přijelo celé předsednictvo EFA v čele s předsedkyní Lorenou Lopez de Lacalle (Baskicko) a generálním tajemníkem Jordim Solé Fernandem (Katalánsko). V úterý 24. 9. 2019 v Důstojnickém pavilonu v Komárně společně zúčastnění projednali způsoby podpory přeshraniční, meziregionální i odborné spolupráce, která je dle regionalistů stále brzděna rigidním a nacionalistickým přístupem mnoha členských států EU.

Hovořilo se i o vodě v krajině

Po jednáních následovaly přednášky na téma voda v krajině. Odborníci ze Slovenska i z Itálie (Neapol) zúčastněné seznámili se způsoby, jak se může samospráva účinně podílet na zlepšení současné situace, kdy má řada oblastí problém se suchem. Setkání skončilo oficiální večeří a neformální diskuzí. Konalo se v severní (slovenské) části města Komárno, které bylo rozděleno po první světové válce.

Přečtěte si  Příští rok se v Újezdu u Brna otevře nová soukromá rezidence pro seniory. Místo zde najdou také senioři s Alzheimerovou chorobou

Moravské zemské hnutí usiluje o obnovu moravské samosprávy. Spolu s dalšími obdobnými 46 stranami a hnutími je členem Evropské svobodné aliance (EFA), strany Evropského parlamentu (frakce Green-EFA), jež se zasazuje o posílení evropských regionů a jejich autonomie. Do rodiny EFA patří například První skotská ministryně N. Sturgeon, předseda korsické vlády G. Simeoni, katalánský viceprezident P. Aragones či flanderský ministerský předseda G. Bourgeois.

Zdroj a foto: European Free Alliance, flickr.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*