V Moravském krasu mají plné ruce práce s ochranou obojživelníků a sokolů, na žáby nově upozorňují kresby na silnici

V minulých dnech byly v NPR Býčí skála zahájeny dvě důležité akce. První z nich je ochrana již tradičního hnízdiště sokola stěhovavého na Býčí skále. Druhým opatřením, které je vidět hned v sousedství Býčí skály, je ochrana obojživelníků, kteří nyní migrují do rybníka u křižovatky v Josefově. Na migrující žáby nově upozorňuje nastříkaná značka přímo na silnici.

Pro ochranu sokolů dočasné omezení pohybu a uzavření části značených cest

Stráž přírody v minulých dnech rozmístila informační a zákazové cedule a také pásky. V území sice platí zákonný zákaz pohybu mimo značené cesty, ale kvůli omezení rušení sokolů na hnízdě je vhodné to zdůraznit i touto formou. Navíc je částečně omezen pohyb i před jeskyní Býčí skála a uzavřen také kousek značené cesty přes jeskyní Kostelík. Správa CHKO věří, že podobně jako v minulých letech návštěvníci toto dočasné omezení pochopíte (předpoklad uvolnění v polovině června) a budou respektovat.

Bezpečný přechod obojživelníků do rybníka

Aby jich cestou zemřelo co nejméně pod koly aut, staví se zde už roky dočasné bariéry na jejich ochranu. Část z nich pak sama podleze silnici některým z propustků, jiné pak musí ochránci přírody pravidelně u bariéry sbírat a přenášet.

Díky tomu se zachrání stovky až tisíce zejména ropuch obecných, které jsou na dnešní rychlost vozidel příliš pomalé. Zejména večer a v noci proto dávejte pozor na drobná zvířata, která se pohybují po silnicích a to nejen v Moravském krasu. Vaše ohleduplnost pomůže zachránit nejen žáby, ale třeba i ježky a další druhy. 

Značení, které nikdo neukradne

V letošním roce přišla Lída Korešová, která pro Správu CHKO Moravský kras zajišťuje ochranu obojživelníků v Josefově, s nápadem na nový způsob upozornění řidičů. V minulých letech se totiž používali oficiální dopravní značky, ale loni je někdo ukradnul. Proto spolu s kolegy z grafického studia navrhla úpravu v podobě nástřiku na silnici a vytvořili zajímavý vzor. Navíc také vyjednala možnost jeho uplatnění se Správou a údržbou silnic a později provedla se spolupracovníky nástřik na silnici.

Tyto neobvyklé obrázky můžete potkat v okolí Josefova při cestě z Adamova, Křtin i Olomučan a také v Blansku Češkovicích. Věříme, že vás tyto neobvyklé značky přimějí k větší opatrnosti na silnici. Lídě patří velké poděkování.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Autor: red Zdroj a foto: Správa CHKO Moravský kras

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*