V Ostravě otevřeli cvičnou nemocnici, připraví budoucí lékaře

Simulační centrum na Ostravské univerzitě

Neleží v ní pacienti, přesto je vybavená lůžky a moderními přístroji. Řeč je o nové cvičné nemocnici za více než čtvrt miliardy korun, kterou otevřela Lékařská fakulta Ostravské univerzity.

Moderní simulační centrum připraví na praxi jak budoucí lékaře, tak studenty zdravotnických oborů.
Příjem tísňového volání, ošetření poraněného motorkáře, odběr krve, zašití rány, komplikovaný porod nebo záchrana pacienta po předávkování se léky. Běžné postupy, ale i krizové situace budou od poloviny října medici i zdravotníci trénovat v novém Simulačním centru Lékařské fakulty Ostravské univerzity, které svým vybavením připomíná skutečnou nemocnici.

„Simulační centrum nabídne našim studentům zcela nové možnosti vzdělávání. Jeho otevřením se zařadíme mezi moderní lékařské fakulty v Evropě i ve světě, které tímto způsobem zlepšují kvalitu praktické výuky a poskytují možnosti opakovaného nácviku různých výkonů. Cvičná nemocnice bude sloužit medikům, studentům nelékařských zdravotnických oborů ale i zkušeným lékařům,” uvedl děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.

V dvoupodlažní budově, která svým vybavením připomíná skutečnou nemocnici, nechybí urgentní příjem, jednotka intenzivní péče s moderními přístroji, operační či porodní sál. Naopak v ní chybí pacienti. Ty nahradí špičkové simulátory.

„Díky nejmodernějším pacientským trenažérům a špičkové IT technice dokážeme nasimulovat situace, kterým budou studenti čelit i v reálné praxi. Výuka v cvičné nemocnici jim tak dodá větší pocit jistoty do profesního života,” doplnila proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání a garantka projektu Ivona Závacká. V centru je podle ní možné předem naprogramovat mnoho variant situací, s nimiž si studenti budou muset poradit.

Část cvičné nemocnice bude sloužit budoucím zdravotnickým záchranářům. Studenti tohoto oboru budou první v České republice, kteří budou mít v simulačním centru vlastní operační středisko, ve kterém se budou učit přijímat tísňové hovory. V přípravě na všemožné situace, se kterými se budou setkávat v praxi, jim pomůže například i malý cvičný byt, prostor pro slaňování a v neposlední řadě také model sanitního vozu. Ten pomůže s nácvikem úkonů v podmínkách transportu. Ve cvičné nemocnici se ale budou učit i budoucí fyzioterapeuti. Nechybí ani nejmodernější porodní trenažér.

Vybudování centra pokryly evropské peníze

Vybudování nového simulačního centra přišlo na více než čtvrt miliardy korun a bylo téměř ze sta procent hrazeno z evropských fondů. Fakulta ušetřila značnou část finančních prostředků také díky tomu, že centrum nevzniklo na zelené louce, ale přestavbou budovy bývalého děkanátu. Výstavbu nové cvičné nemocnice podpořilo i město Ostrava, které zafinancovalo projektovou dokumentaci v hodnotě téměř jednoho a půl milionu korun a do simulačního centra nakoupilo také přístroje v hodnotě osmi set tisíc korun.

Přečtěte si  Startuje sbírka Varhany pro Ostravu. Ostravská katedrála čeká na varhany už 140 let

„Vzdělávání podporujeme dlouhodobě, je pro město klíčové. Tento výjimečný projekt naší lékařské fakulty umožní studentům v praxi vyzkoušet postupy v mnohdy kritických chvílích a získat potřebné návyky již při studiu,” sdělil ostravský primátor Tomáš Macura.

Zdroj a foto: město Ostrava, Ostravská univerzita

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*