V Pasohlávkách na úpatí Pálavy by měl vzniknout rehabilitační ústav. Postaven má být do roku 2023

Krajina pod Pálavou

Odborný léčebný ústav, kam by jezdili na rehabilitaci lidé po operacích nebo úrazech, by měl vyrůst v Pasohlávkách pod ikonickou Pálavou v sousedství plánovaného lázeňského areálu do roku 2023. Na tiskové konferenci to dnes uvedl předseda dozorčí rady společnosti Thermal Pasohlávky a brněnský zastupitel Petr Vokřál.

Náklady se mohou vyšplhat až na 400 mil., většinu pokryje investor

“Stojíme před dokončením studie proveditelnosti, budova už má územní rozhodnutí, předpokládáme, že stavět se začne v roce 2021 a na začátku roku 2023 by měla být hotova první etapa sanatoria,” řekl bývalý brněnský primátor.

Stavba ústavu by měla přijít na 300 až 330 milionů korun, vnitřní a technologické vybavení pro péči na dalších 50 až 70 milionů. Většinu pokryje částka 400 milionů korun, které zaplatil čínský investor RiseSun za pozemky, na nichž má vzniknout lázeňský komplex.

Firma chce zachovat spolupráci s Masarykovou univerzitou

Podrobnosti technologického vybavení konzultuje firma Thermal Pasohlávky s týmem expertů z Lékařské fakulty a Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Thermal i kraj s nimi chtějí spolupracovat i po dokončení ústavu. “Vzhledem k nedostatku zdravotnických i rehabilitačních pracovníků na pracovním trhu s vedením obou fakult řešíme možnost, že bychom si část personálu smluvně zajistili již předem mezi jejich absolventy,” dodal Vokřál.

V sousedství by měl vzniknout lázeňský komplex

Thermal Pasohlávky připravuje stavbu rehabilitačního ústavu se 180 lůžky nezávisle na vzniku lázeňského komplexu, do konce letošního roku chce vybrat správce stavby, který bude dohlížet na projektování i stavbu první etapy.

Původní vizualizace celého plánovaného lázeňského komplexu v Pasohlávkách

Čínský investor RiseSun má podle Vokřála v plánu do konce letošního roku vybrat architektonickou a projekční kancelář a pak začnou projektovat vlastní lázně. “Smlouva je poměrně tvrdá a je nastavená tak, že pokud brzy nezačnou uskutečňovat fyzické kroky, hrozí jim vysoké sankce, až 100 milionů korun,” uvedl Vokřál. Jednání s Číňany ohledně lázní začala už v minulém volebním období. V současné době se zvažovaly dvě varianty, a to vznik společného podniku a pak následná stavba nebo prodej pozemků investorovi. Nakonec dostala přednost druhá možnost.

Přečtěte si  Expedice z Masarykovy univerzity během rekordně krátkého pobytu v Antarktidě potvrdila výskyt ptačí chřipky

Zdroj: ČTK, foto: Thermal Pasohlávky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*