V sobotu na Brněnskou přehradu vyplují lodě. Návštěvníci mohou využít novou zastávku

V sobotu 30. května na Brněnské přehradě začne 74. plavební sezóna. Lodě vyplují dle jízdního řádu, bez slavnostního ceremoniálu. Novinkou letošní sezóny je bezbariérová zastávka Sokolské koupaliště, která nahradí původní zastávky Osada a Sokolské koupaliště a také možnost platby za jízdné na lodi kartou. V průběhu sezóny podnik představí opravenou loď Dallas z roku 1955, o jejímž novém názvu může veřejnost stále hlasovat.

„Plavební sezónu zahajujeme oproti původnímu plánu o šest týdnů později, pokud to počasí a situace dovolí, rádi bychom tento skluz veřejnosti vynahradili a zachovali provoz i déle než jen do poloviny října. Novinkou letošní sezóny je nová zastávka Sokolské koupaliště, jejímž zprovozněním budeme mít v Brně sedm z deseti zastávek bezbariérových, což cestující jistě ocení,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Hledá se jméno pro staronovou loď

Na začátku června se do Brna vrátí loď Dallas, kterou nejprve čekají dokončovací práce jako jsou instalace baterie, kormidelny a zábradlí na sluneční palubě. Po jejím celkovém oživení a absolvování plavebních zkoušek pak bude moci v průběhu léta vyplout s prvními cestujícími.

Brňané mohou již od března hlasovat o novém pojmenování památkově chráněné lodi. Hlavní zápas probíhá mezi příznivci Moravy a Moskvy. Původní termín ukončení hlasování byl stanoven na 31. března, vzhledem k aktuální situaci jej ale vedení Brna posunulo na 31. května. Hlasovat v anketě o novém pojmenování znovuzprovozněné lodi Dallas bude možné do 31. května na webu Brno iD

Psali jsme: Morava, nebo Moskva? Brněnské hlasování o lodi se znovu prodlužuje

Dezinfekce a rouška v kryté palubě

I provozu lodní dopravy se dotknou aktuální vládní nařízení. „Lodníci budou vybaveni ochrannými pomůckami, na lodích bude pro cestující k dispozici dezinfekce. Při pobytu na kryté dolní palubě je nutné mít roušku, na horní palubě při dodržení dvoumetrového odstupu tato povinnost neplatí,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Nová zastávka i platba kartou

Návštěvníkům brněnské přehrady bude sloužit také nová zastávka Sokolské koupaliště, která je umístěna na půli cesty mezi původními zastávkami Osada a Sokolské koupaliště. K molu z oceli a voděodolného druhu dřeva se lidé od asfaltové cesty dostanou po bezbariérové přístupové cestě nebo po kratším chodníku se schody. Čekání na spoj jim zpříjemní čtyři dřevěné lavičky. Náklady na stavbu nové zastávky činily 11 mil. Kč.

Přečtěte si  Přeshraniční spolupráce v boji proti komárům: Břeclav se chce spojit s Rakušany i Slováky

Příjemné změny přináší i systém odbavování. „Nově budou mít cestující možnost na palubě za jízdenku zaplatit kartou. Další novinkou je i možnost nákupu jízdenky na eshopu brnoid.cz, a to i formou dárkového poukazu. Takto zakoupenou jízdenku je možné využít kdykoli během sezóny,“ dodal Havránek.

Brněnskou přehradu bude během sezóny brázdit celkem sedm lodí DPMB, šest dvoupalubových a jedna jednopalubová. V loňském roce DPMB po vodě převezl 245 tisíc cestujících.

Autor: red Zdroj: DPMB Foto: brno.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*